Jet Lag Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Jet Lag Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Temmuz 07 09:20 2016

Jet Lag Nedir? Jet lag uzun mesafeli uçak yolculuklarında oluşan bir yan etkidir. Uçak ile farklı zaman dilimleri arasında yolculuk yaptığınız da vücudunuzun biyolojik saati ilk yolculuğa başladığınız yerde kalır. Yeni geçtiğiniz zaman dilimine alışmak birkaç gününüzü alabilir. Bu süreçte geceleri tamamıyla uyanık, gündüzleri de uykulu hissedebilirsiniz.

Vücudunuzun biyolojik saati gün ışığıyla, beyninizdeki melatonin isimli kimyasala işler. Melatonin size ne zaman uyuyacağınızı bildirir. Hava kararmaya başladığında vücudunuz melatonin üretir, hava aydınlandığında ise bu üretim durur.

Belirtileri Nelerdir?

Başlıca gözüken belirtisi yorgunluktur, yorgunluğunuz ileri derecede olabilir. Ayrıca konsantre olmakta ve uyumakta zorluklar çekebilirsiniz. Karın ağrınız olabilir ve kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz. Düzgün beslenmenizi de engelleyebilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Jet lag birkaç gün içinde kendiliğinden düzelir. Ancak bazı ilaçlar kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Bunun için doktorunuza başvurunuz.

Kendiniz İçin Yapabileceğiniz Şeyler;

  • Alkollü içeceklerden uzak durunuz. Çünkü bu içecekler vücudunuza su kaybettirir ve kendinizi daha yorgun hissetmenize neden olabilir.
  • Kafein içeren içeceklerden uzak durun. Kafein vücudunuzun yeni uyku durumuna adapte olmasını zorlaştırabilir.
  • Vardığınız yerde uygun öğünlerde daha az miktarda yemek yemek.
  • Gün içinde gezme ya da yürüme gibi hafif egzersizler yapmak. Ancak yatma vaktinden önce yapılan egzersizin bazen uyumanızı daha da zorlaştırabileceğini unutmayın.

Hastalığın Sonu Nasıl Olacak?

Jet lag rahatsızlık verici bir durumdur. Gideceğiniz yere vardıktan sonra git gide daha kötü bir hal alır. Ancak tedavi olmadan bile yalnızca birkaç gün sürer. Vücudunuzun biyolojik saati her geçen gün yaklaşık 1 saat bir süre önceki haline gelir. Bu nedenle, ne kadar zaman dilimi aştıysanız jet lagın etkisinden kurtulmanız o kadar uzun zaman alır.

  Kanser Oluşumuna Neler Neden Olur?
  Kategori:
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.