Kadınlara Şiddet Nasıl Önlenir ? Neler Yapılmalı ?

Kadınlara Şiddet Nasıl Önlenir ? Neler Yapılmalı ?
Ekim 19 15:13 2016

Kadına şiddet, Türkiye de dahil olmak üzere, bir çok orta doğu ülkesinde büyük bir sorundur. Sorun diyoruz çünkü kadına şiddet eylemlerinin sonucunda hep yarım kalan hikayeler, hayatı mahvolmuş insanlar, mutlu olamayanlar ve hayatı zindana dönen  insanlarla karşılaşıyoruz. Peki kadına şiddet nasıl önlenir ? Engellemekten ziyade önlemekten bahsetmek gerekir çünkü, hiçbir şey yapmadan sadece cezaları öne sürersek bu belki de erkekleri daha kışkırtıcı hale getirecektir.

  • – Bana hiç bir şey yapamazsın ! Çünkü bu suçtur, dava açarım !
  • – Ne suç mu dava mı ?! Al o zaman sana !

Kadına şiddeti önlemek için hem aile içinde hem de aile dışında yani sosyal hayatta öncelikle bilinçi olmak gerekir Durduk yere kadına şiddeti önlemek ile alakalı bir eğitim veya aktivite yapanı gördünüz mü ? Genellikle kadına şiddet uygulamış erkeklere suçlarından sonra ceza mahiyetinde etkinlikler yapılır.

Bu ne kadar doğru tartışılır. Bence kadına şiddet hiç meydana gelmeden önce toplum eğitilmeli yani küçük yaştan itibaren özellikle erkek çocuklara kadına şiddet hakkında eğitimler verilmeli. Aile reisi baba, erkek çocuğuna dengesiz güçten dolayı kız çocuklarına daha nazik davranması gerektiğini. Kızların erkekler kadar güçlü olmadığını zaman içerisinde öğreterek eğitmeli. Çocuk küçük yaştan itibaren kızlarında fizik itibari ile daha güçsüz olduğuna alışmalı bu doğrultuda davranışlarının sertliğini en düşük seviyeye çekmelidir.

Bu eğitimler çocuğun ergenlik döneminde de devam ettirilmeli, böylece erkek flörtten evliliğe kadar hayatının her aşamasında kadına şiddet uygulayamayacağının farkında olmalı. Saldırgan bir tutum yerine korumacı ve sakin tutuma kavuşan erkekler hem aile içi hemde toplum içi huzurun artmasında büyük bir rol oynayacaktır.

Kadına Şiddettin Başlıca Sebepleri:

  1. Ekonomik Sebepler
  2. Babaerkil Yapı
  3. Töre/Namus/Aldatma
  4. Cahillik, toplumun bilinçsiz olması
  5. Hukuktaki boşluklar
  6. Suçlu erkeklerin “onurumu zedeledi” bahanesi
  Zubizu Uygulaması Kimin ? Nedir ? Kim Yaptırdı ?

Kadına şiddetin sadece fiziki olarak uygulandığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz zira kadına şiddet psikolojik olarak da uygulanmakta. Gelişmiş toplumlarda dahi bu şiddetle karşılaşmak mümkün, kadına aşağılayıcı şeyleri kabul ettirmek, istemediği şeyleri yaptırmaya zorlamak da kadının hayatını mahvetmeye yönelik şiddet içeren eylemlerdir.

Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.