Kanser Oluşumuna Neler Neden Olur?

Kanser Oluşumuna Neler Neden Olur?
Temmuz 06 08:40 2016

Kanser Oluşumuna Neler Neden Olur? Kanserlerin %80-90 ‘ı davranışsal veya çevresel faktörler tarafından oluşur. Kanser oluşumunun önlenebilme ihtimali ise vardır. Genetik (kalıtım) yolla kanser olma olasılığı çevresel faktörlerle kansere yakalanma olasılığından çok daha azdır.

Ultraviyole-mor ötesi ışınlar, x-ışınları gibi fiziksel veya bazı ilaçlar, polisiklik aromatik hidrokarbonlar gibi kimyasal etmenlerin yanında virüsler de biyolojik olarak normal karaktere sahip olan bir hücre değişim göstererek kanser oluşumuna neden olabilir.

Kimyasal karsinojenler, tümörü absorbe edildiği yerde (örneğin bağırsak) ve ya uygulandığı yerde (örneğin cilt) ya da metabolizmanın durumuna göre böbrek, karaciğer gibi organlarda bazen de alakası olmayan bir yerde kanser oluşturabilir. Ama karsinojene maruz kalma tek başına kanser oluşturabilecek bir sebep değildir. Karsinojenler ancak uygun yer ve zaman olduğunda kansere neden olabilir.

Kimyasal karsinojenlerden bazıları şunlardır;

  • Aflatoksin (küf mantarları tarafından sentezlenir)
  • Hidrokarbonlar (boya endüstrisinde kullanılan maddeler, baca temizleyicileri)
  • Krom
  • Nikel
  • Nikotin (sigara)
  • Hazır yiyeceklerdeki bazı katkı maddeleri
  • Parfümlerin içeriğinde bulunan bazı kimyasallar

Bağışıklık Sistemi (İmmün Sistem) İle Kanser Oluşumu Arasındaki İlişki Nedir?

İmmün sistem yabancı doku antijenlerini kolaylıkla tanıyabilir. Ama tümör dokusunu vücuttan atması o kadar kolay değildir. İnsan vücudunda bir saniyede bir milyara yakın hücre bölünmesi olmaktadır. Somatik olarak bunların günde yüzlercesi mutasyonla farklı hücrelere dönüşür. Bu mutasyonla oluşan farklı hücrelerin temizlenmesinde hücresel immün mekanizması rol almaktadır. Buna, bağışıklık sisteminin kansere karşı ‘’immün denetimi (bağışılık denetimi)’’ denmektedir. Bağışıklık sistemi vücudun kalkanıdır, yani koruma mekanizmasıdır. Bağışıklık sistemi tümör oluşumunu denetler, aynı zamanda antijenlere ve tümör hücrelerine karşı immün cevap çıkarmaktadır. Hücresel immün cevap baskılandığında kanser oluşum riski artmaktadır.

Yaşlılık ve yenidoğan dönemlerinde bağışıklık denetimi zayıftır. Çocuklarda nöroblastoma yaşlılarda ise prostat kanseri sık görülmektedir. Bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullananlarda tümör oluşum riski artar.

  Tüp Bebek Tedavisinde Olumsuzluklar ve Sonuçları
  Kategori:
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.