Kar Lastiği Ne Zaman ve Kimlere Zorunlu ? Ayrıntılar

Kar Lastiği Ne Zaman ve Kimlere Zorunlu ? Ayrıntılar
Kasım 30 16:18 2015

Soğuk kış aylarında daha iyi yol tutuşu ve fren mesafesi için soğuk iklime uygun lastikler üretilmiştir. Bu lastikler hangi aylarda zorunlu ve ceza hangi günden itibaren kesilecek ? Detaylı bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Yazımızda zorunluluk tarihinin yanı sıra kış lastiği hakkında detaylı bilgi de vereceğiz. Normal lastik ile kış lastiği arasındaki fark nedir ? Okumaya devam edin.

Geçtiğimiz yıllarda bir çok kişi kış lastiğini taktırmadığı için kaza yaptı. Kış lastiği takmamanın sonucunda yüzerce trafik kazası yaşanmış ve bir çok kişi bu kazalarda hayatını kaybetmişti.  Bu kazaların önüne geçmek yine sürücülerin elinde. Dikkatli araba kullanmak ve doğru lastik takmak kaza oranlarını düşürmektedir. Alınacak önlemleri pekiştirmek ve sorumlu davranmayarak başkalarının hayatını da tehlikeye atan sürücüler için trafik cezaları uygulanmaktadır.

Kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık 2015 tarihinden itibaren başlayacak. Takmayan ticari araçlara  571 lira,  hususi araçlara 77 lira ceza uygulanacak. Söz konusu ceza, Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yüzde 5.58’lik yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2016 itibarıyla 602 lira ve 81 Lira olacak. Zorunluluk süresi  1 Nisan tarihine kadar devam edecek ve hava şartlarına bağlı olarak söz konusu süre önceden duyurularak 1 ay uzatılabilecek. Lastiklerinizi tekrar değiştirmeden önce mutlaka resmi sürenin bittiğinden emin olmalısınız.

Kar Lastiği Takmak Kimlere Zorunlu ?

İlk önce ticari araçlarda zorunlu olan lastikler artık hususi araçlarda da zorunludur. Rastgele noktalarda polis uygulaması ile sık sık kontroller yapılmaktadır. Otobüs, minibüs, otomobil diye ayrım yapılömaksızın zorunludur.  Kış lastiği takmak sadece ceza almamanızı değil hayati risk almamanızı da sağlar.

Siz sadece yasaların aktif olmasını beklemeyin ! Kendiniz ve başkalarının hayatı için bu lastikleri takmak zorundasınız.  Ayrıca taktığınız lastiklerinizi de mutlaka kontrol edin. Kış lastiğinin diş derinliği 3 mm olan sürücüler uyarılacak. 1.6 mm diş derinliğine sahip sürücülere ise 77 TL para cezası uygulanacak. Aynı sürücü ikinci kez yakalanırsa bu kez aracı bağlanacak. Emniyet, kış lastiğiyle ilgli şu uyarılarda bulundu:

  Tesla Otomatik Pilot İlk Ölümcül Kazasını Yaptı

– Yaz lastiğim daha yeni, dişleri de iyi durumda; kış lastiğine ihtiyacım yok demeyin.

Sadece ön lastikleri kışlık yapmanız yeterli değil.

– Arabanızın dört çeker olması kış lastiği ihtiyacını ortadan kaldırmaz.

– Diş derinliği yaz lastiğinde 2 mm, kış lastiğinde ise 3 mm‘ye indiğinde mutlaka değiştirmelisiniz.

Sıcaklık 7 derecenin altına düştüğünde kış lastiği kullanılmaya başlanmalıdır.

kış lastiği sembolü işareti zorunlu

Kış Lastiği ile Normal Lastik Arasındaki Fark Nedir ?

 Yaz lastiklerinin malzemesi 7 °C‘ın altındaki sıcaklıklarda sertleşir. Sertleşen lastik yüzeyi yuvarlak şeklini koruyarak yere tutunmaz. Halbuki normal şartlar altında tutunma lastiğin dişinin yere serilmesi ile gerçekleşir. Bu tutunma gözle görülmez fakat aracın yol tutuşu gerçekleşmeyeceğinden hemen anlaşılır. Kış lastiklerinin özel profillerinin yanısıra, üretildikleri Silica esaslı malzeme daha yumuşaktır ve 7 °C’ın altındaki soğuk hava şartlarında kuru asfalt, kar ve buzda tutunmayı artırmaktadır.

Kar Lastiği Mi Kış Lastiği Mi?

Kar lastiği ile kış lastiği aynı şeylerdir. Kışın genellikle kar yağdığından adına kar lastiği de denmektedir. Aslında kış lastikleri sadece karlı havalar için üretilmemiştir. 7 derecenin altındaki her ortamda kış lastiği kullanmak daha mantıklıdır.

Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.