Kedi İle Köpek Çiftleşirse Ne Olur ?

kedi ile köpek çiftleşir mi

Kedi ile köpek çiftleşir mi, köpek ile kedi çiftleşirse ne olur, kedi ile köpek çiftleşirse yavru olur mu bu konu hakkında bilgi veren bir yazı hazırladım. Biyolojik olarak kedi ile köpeğin çiftleşmesini inceleyelim.

Kimin aklına böyle soru gelir diye düşünmüş olabilirsiniz. Evinde evcil hayvan beslerken 2. hayvanı farklı familyadan seçmeye karar veren kişinin aklına bu konu gelebilir veya durduk yere sosyal medyada bir paylaşıma denk gelen biri de internette kedi ile köpek çiftleşir mi” diye arama yapabilir.

Konumuza dönelim. Önce kedi nedir, köpek nedir, çiftleşme nedir bunları inceleyelim. Başlıyoruz.

Kedi, hayvanlar aleminin Kordalılar şubesinin Memeliler sınıfının Yırtıcı Memeliler takımının Kedimsiler alt takımının Kedigiller familyasındaki cinslerin çoğuna halk arasında söylenen genel bir isimdir. Ev kedisi de pars, vaşak, yaban kedisi, aslan ve kaplan da kedidir.

Köpek, hayvanlar aleminin Kordalılar şubesinin Memeliler sınıfının Yırtıcı Memeliler takımının Köpekgiller familyasının Canini oymağının Canina alt oymağının Canis cinsinin Kurt türünün tüm alt türlerinin geneline halk arasında söylenen genel bir isimdir.

Çiftleşme, eşeyli üreyen iki tane zıt cinsiyetten veya iki tane hermafrodit canlının cinsel organlarını birleştirerek üremek amacıyla bir araya gelmesidir.

Evet.

Bazı temel kavramları açıkladığımıza göre şimdi konuyu biraz daha aydınlatalım, kedi ile köpek çiftleşir mi diye merak ederken aslında şehirlerde yaşarken bildiğimiz ev veya sokak kedi ve köpeğinden bahsediyoruz. Sorunun daha açık hali aslında; evcil kedi ile evcil köpek çiftleşebilir mi sorusudur.

Kedi İle Köpek Çiftleşirse Ne Olur ?

Fiziki olarak cinsel organlarını birleştirebilecek kadar uygun boyutlarda olan kedi ile köpek çiftleşebilir. Bu nadir gerçekleşen bir durum olsa da mümkündür. Genellikle bu vakalarda erkek köpek ve dişi kedinin birleşmesi söz konusu olmakta zira köpek kediye binebilecek kadar iridir.

Esasen hayvanlar yalnızca kendi familyasından hayvanlara üreme dönemlerinde koku ve davranışlarla mesaj vererek üremeye hazır olduklarını bildirirler. Diğer hayvan da üremeye uygun durumda ise çiftleşme gerçekleşir. Peki neden farklı familyadan olan köpek kedi ile çiftleşir ?

Normalde kediler kedilere, köpekler köpeklere üremek üzere yönelirler buna karşın kedi ile köpek arasında yaşanan bu olay gerçek bir çiftleşme olmayabilir. Köpekler bazen can sıkıntısından, bazen gerçekten çifleştiklerinden ve bazen de sadece mastürbasyon yapmak için erekte penisle çiftleşme hareketi yapabilirler.

Nasıl yani ? Köpekler mastürbasyon mu yapıyor ? Evet. Bu bilinen bir şeydir ve yaşı ilerledikçe penisi gelişen ve üremeye uygun hale gelen köpek karmaşık hale gelebilen hormonlarla birlikte mastürbasyon yapabilmektedir.

Kediye binen bir köpek kim zaman cinsel organları birleştirebilirken kimi zaman da hormonlarının etkisi ile organlar birleşmemiş olsa bile kedinin üzerinde mastürbasyon yaptığı için çiftleşiyormuş gibi görünür. Ayrıca köpeklerin bu davranışı üremek amacıyla değil üstünlük göstermek amacıyla hemcinslerine bile yaptıkları yaygın olarak gözlenmektedir.

Biz konumuza kedi ile köpeğin cinsel organlarının birleştiği ve çiftleşme hareketlerinin yapıldığı durum üzerinden devam edelim.

Kedi İle Köpek Çiftleşirse Ne Olur ?

Kedi ile köpek çiftleşirse farklı familyaya ait döl diğer canlının cinsel organında bir embriyonun oluşmasını sağlayacak hiç bir şartı sağlamadığı için hiç bir şey olmaz. Dişi olan yavrulamaz. Eğer durumun sonuçlarını inceleyecek olursak bu farklı familyadan iki canlının çiftleşmesinin sonucunda cinsel organlar zarar görebilir veya bu canlıların üreme davranışlarında bozukluklar oraya çıkabilir.

Hatırlatma: Atlar ve eşekler aynı familyadandır. Atlar 64, eşekler 62 kromozomlu iken çiftleştiklerinde türeyen katır 63 kromozomludur.

Tüm köpek cinslerinde kromozom sayısı 39 çift yani 78 tane iken kedilerde 19 çift yani 38 kromozom vardır. Matematiksel ve biyolojik açıdan oluşacak canlının kromozom saysının ne olacağı bile belli değildir. Dişinin bu durumda bir yavru doğurması beklenmez.

Sonuç olarak kedi ile köpek çiftleşebilir mi ? Nadiren de olsa evet. Kedi ile köpek çiftleşirse ne olur? Döllenme gerçekleşmeyeceğinden üreme olmaz ayrıca hayvanlar fiziki ve davranışsal olarak zarar görebilir.

Not: Öne çıkan görseldeki hayvan kedi ile köpek yavrusu değildir. Vietnam’da görülen yerel bir ırk ile Dingo ırkı iki köpeğin çiftleşmesi ile ortaya çıkmış.

Geri Dön

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir