Kesin Bilgi Yayalım İle Biten Sosyal Medya Haberciliği

Mayıs 01 01:14 2020

Kesin bilgi yayalım! Ne kadar kesin ve kime göre kesin bunu bilen var mı? Günümüz kelimesi ile başlayan cümleler kurmak istemiyorum, artık herkes sosyal medyayı kullanır oldu bu bir gerçek. Tam bu gerçekle yaşamaya alıştık derken, yeni bir oluşum ortaya çıktı. İnsanlar kaynağı belli olmayan haberler çıkarıp bir de üstüne kesin bilgidir diye ekleyip bu haberleri milyonlara yayıyorlar.

Modern dünyanın vazgeçilmezi sosyal medya artık iddiaların ve fısıltıların ilk kaynağı oldu. Normal şartlar altında kesinliği ve doğruluğu belge veya kanıtlarla ispat edilmemiş bir haber geleneksel medya ile sunmak zordur. Eğer bunu yaparsanız, biri çıkıp hani kanıtın nerede der ve itibarınız zedelenir.

Şimdilerde iddialar ve fısıltılar ilk olarak sosyal medya üzerinden sunuluyor. Şahsen bu tarz haberlerin bilinçli olarak merkezi bir yerden ortaya çıkarıldığını ve sosyal medya organlarını iyi kullanma becerisine sahip ekiplerce de pazarlandığını düşünüyorum. Böylelikle herhangi bir resmi yayın kuruluşunun itibari riske atılmadan haber çok kısa sürede çok fazla insana ulaşıyor. Bu tip bilgi paylaşımını tıpkı aslı var mı yok mu bilinmeyen bir olayın polise isimsiz şekilde ihbar edilmesine benzetiyorum. Polise böyle ihbarlar gelince, ne yapıyorlar? Siz olsanız ne yapardınız, falanca filancaya şöyle yapmış diyorlar, ne yapardınız? Mecburen olayı incelemek gerekir.

Öyle sanıyorum ki bu tip habercilik her zaman olacak, dikkatimizi çekmek için de “Kesin bilgi, yayalım!” diye eklemeye devam edecekler. Hepsi yalandır demiyorum ama doğruluğu araştırılmadan ortaya atılan haberler toplumun dikkatini çekmenin yanında huzurunu da kaçırabiliyor.

Sosyal medya haberlerini okurken önyargılı olmamalıyız, doğrudan kimin masum kimin suçlu olduğu alenen belirtilerek yayılan haberlerde ise daha dikkatli olmalı hemen güvenmemeliyiz. Siz siz olun okuduğunuz her habere tarafsız ve önyargılı olmadan yaklaşın yoksa haberin yalan olduğu veya masum diye anlatılan kişinin suçlu olduğu ortaya çıktığında şok olursunuz.

Bloguma abone olmayı unutmayın. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkürler.

  Etiketler:
  Kategoriler:
write a comment

1 Yorum

  1. Cem Kazan
    Mayıs 04, 23:00 #1 Cem Kazan

    Masum ya da suçlu demeden patır patır paylaşıyoruz.

    Bu yoruma cevap ver

Yorum Yap!

Bilgileriniz, güvende! İletişim bilgileriniz yayınlanmayacak. E posta adresiniz diğer kullanıcılarla veya başkalarıyla paylaşılmaz. * işaretli bölümler mutlaka doldurulmalıdır.