Kliktivizm Nedir ? Kliktivizm Dünyayı Değiştirebilir Mi ?

Kliktivizm Nedir ? Kliktivizm Dünyayı Değiştirebilir Mi ?
Ekim 31 12:12 2016

Kliktivizim Nedir ? Hayatımızı nasıl değiştirebilir ? Gerçekten kliktivist olmak yaşama değer katar mı ? Bu konuları açıklamaya kliktivizmin ne olduğunu anlatarak başlayalım. Kliktivizm, internet üzerinden yapılan toplu veya bireysel gerçekleştirilen protesto veya destek amaçlı eylemlerdir. Örneğin bir çocuğa kan bulunması sosya medya hesabınızda söz konusu gönderiyi siz de paylaşırsanız, bu kampanyaya destek olmuş olursunuz. Yani kliktivizm akımına dahil olup, kliktivist olmuş olursunuz.

Kliktivizm, İngilizce Clicktivism kelimesinden gelmektedir. Kelime özellikle sosyal medyanın yaygınlaşması ile ortaya çıkmış ve gittikçe kullanım sıklığı artmaktadır. Esasen, kliktivizm kötü anlamda kullanılır, yani ortada gerçekten sokağa dökülüp protesto edilmesi gerekilen bir olay varken birey hiç bir şey yapmayıp evde oturduğu yerden olayla ilgili sadece resim ve yazı paylaşıyorsa kliktivist diye bahsedilir. Malum Türkçe’mizde “online delikanlı” terimi çok uzun zamandır kullanılıyor. Buna karşın olumlu anlamda kliktivizmde, büyük kitlelerin anketlerde ve dijital imzalı kampanyalardaki baskısı daha ciddi olarak görülmektedir. Örneğin bir hükümet kararı veya ön seçim ile ilgili anketlerde sosyal medyanın ve genel olarak internetin çok büyük etkisi bulunmaktadır. Sonuç olarak kliktivizme kontrollü olarak gelişmesi gereken bir eylem tarzı diyebiliriz.

Kliktivizm Neden Daha Cazip ?

Sokağa çıkıp çatışmaktansa internet üzerinden destek kampanyaları oluşturmanın daha kolay gelmesi, yani efor sarfetmeden yapılabiliyor olması. Ayrıca, kısa zamanda milyonlarca kişiye ulaşabilme şansı ile olayların kamu oyuna daha çabuk duyurulabilmesi kliktivizmin yaygınlaşmasına ve insanların protesto ederken bile daha tembel hale gelmesine sebep olmaktadır. Burada önemli olan verilen tepkilerin daha etkili mi yoksa daha etkisiz mi olmasıdır.

Örneğin, sokaklarda hakkını arayamayan kişinin internet üzerinden sesini herkese duyurabilmesi tabi ki daha etkilidir fakat, toplu destek beklenen toplumsal olaylarda sokağa çıkmak yerine evde oturup internete bağlanmak toplumun engelleri aşmasında zorluklar doğurmaktadır. Bu sebeple kliktivizm her zaman daha makul olmayabilir. Günümüzde ülkemizde de kliktivizm hareketleri başlamıştır, örneğin tren yolu bekçisinin tatile gönderilmesi, çocuklara organ ve ilaç yardımları, fakirlere destek olmak gibi bir çok dijital kampanya büyük ilgi ve destek görmüştür.

  Kadınlara Şiddet Nasıl Önlenir ? Neler Yapılmalı ?

Sonuç olarak kliktivizm bireyin toplumsan olaylara tepkisiz kalmasından daha iyi bir akım. Buna karşın, sokakta biri gasp edilirken yardım etmek yerine sosyal medya hesabınızda “şuanda sokaktayım, kızı gasp ediyorlar ! yardım edin!” şeklinde paylaşım yaparsanız; bu gelişmek değil körelmek olur. Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek veya ekleme yapmak için yorumlar kısmından yazabilirsiniz

 

  Kategori:
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.