Kobra Etkisi Nedir?

kobra etkisi

Kobra etkisi ne demek? Kobra etkisi nedir ? Kobra etkisi hikayesi nedir ? Kobra etkisinin hikayesi nedir ? Bu konu hakkında yazdım.

Genel kültür sahibi olmanın en büyük avantajı okuduğunu ve dinlediğini daha iyi anlamaktır. Anlatılanın içinde geçen göndermeleri anlamak sizi daha üstün yapmaz ama diğerlerinden öne çıkarsınız. Kobra etkisi de böyle bir durum. Bazen özellikle belli bir alanda ileri gelen konuşmacılar bir olayı anlatırken kobra etkisi gibi deyip konuşmaya devam eder.

Genellikle yönetim ve ekonomi alanlarındaki olaylar incelenirken bu ifadeyi daha sık duyarız. Peki biraz ayrıntıya girelim.

Kobra Etkisi Hikayesi Nedir ?

1858’den 1947’ye kadar süren Britanya Hindistanı döneminde, Birleşik Krallık’ın İngiliz kraliyet ailesi Hindistan, Pakistan Bangladeş ve Myanmar bölgesini kapsayan bir alanda kontrol sağlayıp koloni kurdu. Bu hüküm süresince, alışık olmadıklarından İngilizler kobra yılanlarının çok sayıda olmasından çok rahatsız oluyordu.

Sorunu çözmek isteyen İngilizler parlak zekalarını ilan edercesine bir karar açıkladılar. Her bir kobra yılanı ölüsü getirene para ödülü verileceği her yere yayıldı. O kadar etkili bir stratejiydi ki binlerce kobra ölüsü toplandı. Buna karşın beklenmedik bir şey yaşandı.

Kobraların sayısı azaldı ve para kazanmak için kobra avlayanların geliri düştü, gittikçe zorlaşan kobra avına Hintliler bir çözüm buldular ! Gizlice kobra yetiştirip kendileri avlamışlar gibi ölülerini teslim edip para almaya devam ettiler. Bu gizli kobra çiftliklerinin sayısı o kadar arttı ki, İngilizlerin kulağına kadar gitti.

Kobra çiftlikleri öğrenildikten sonra İngilizler ödül vermeyi hemen durdurdu. Yerliler de kobra ölüsünün para etmeyeceğini öğrenince tüm kobraları doğaya saldı. Üstelik artık kobra sayısı ödül programı açıklanmadan öncekinden bile fazlaydı.

Anektodlar ile günümüze kadar taşınan bu olaya baktığımızda, kobraların sayısını azaltmak için yola çıkıldığını ama sonunda tam tersi etki ile kobra sayısının daha da arttığını görüyoruz. Bu olay o günden sonra “Kobra Etkisi” diye anıldı. Verilen kararlar veya uygulanan stratejiler ters teptiğinde kobra etkisi yaşandı diye bahsedilir.

Kobra Etkisi Nedir ?

Bir sorunu çözmek için verilen kararın ters tepmesiyle sonucun daha kötü hale gelmesi durumuna kobra etkisi denir. Verilen kararlar veya uygulanan stratejiler neticesinde amaçlanan durumun tam tersi yaşanır.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim, yorum yapmayı unutmayın.

Abone OL
Bildir
guest

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments