Kokulu Vajinal Akıntı Nasıl Olur?

Kokulu Vajinal Akıntı Nasıl Olur?
Ağustos 19 18:10 2016

Kokulu Vajinal Akıntı Nasıl Olur? Kadınların en büyük sorunlarından biri de vajinal akıntılardır. Vajinal akıntı, kokulu ya da kokusuz, beyaz, sarı ya da kanlı olabilir ve kıvamında değişkenlikler görülebilir.

Sık sık mantar sorunu yaşayan kadınlar hayatlarının belirli dönemlerinde bu sorunları yaşamıştır. Akıntılara yumurtlama döneminde olmak da neden olur ve akıntının tek başına bir sorun oluşturup oluşturmadığını anlamak için diğer semptomlar incelenir. Akıntı kokuluysa, cinsel ilişkide ve idrar yaparken yanma oluyorsa, enfeksiyona neden olabilir.

Kanlı ve parçalar geliyorsa rahim kanseri belirtisi olabilir. Bu nedenle akıntıya eşlik eden diğer hususların da göz önünde bulundurulması önemlidir. Kokulu vajinal akıntı nasıl olur derseniz, çok ağır bir kokunun yanında, katı kıvamda akıntı olur.

Eğer alt karın ağrısı ve ateş de söz konusuysa ciddi bir enfeksiyon da oluşmuş olabilir. Hemen doktora danışmanız gerekir.

Vajinal Akıntının Çeşitleri

En sık kadın doğum doktoruna geliş şikayetlerinden olan vajinal akıntılar, değişik renk ve kıvamlarda olabilir.

Şeffaf ve sümükümsü akıntılar kokusuzsa bunlar normaldir. Adet döngüsünde yumurtlama sürecinde akıntılar olabilir. Akıntının rengi ve kıvamı koyulaştıkça bir patojen etkinin de olduğu düşünülebilir. Katı ve yanma hissi yaratan akıntı, cinsel ilişkide de acı verir. Ağrı iç kısımlara doğru artıyorsa ciddi bir enfeksiyon söz konusudur.

Vajinal akıntı bir çok kişinin önemsemediği ama ilerleyen zamanlarda sorun çıkaran bir sağlık problemidir.

Vajinal Akıntılar Nasıl Tedavi Edilir?

Vajinal akıntı tedavisi oldukça kolaydır. Suda çözünen ilaçlar ya da antibiyotik tedavisi ile kolayca halledilebilen vajinal akıntılar kısa süreli bir tedavi ile giderilebilir.

Kanlı akıntı, menopoz sonrası kanamalar gibi bir çok belirti de zaman kaybetmeden hekiminizi ziyaret etmeniz olası hastalıkların erken teşhisi için önemlidir.

  Benleri Aldırmak Zararlı Mı?
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.