Korona Atlatılacakken AVM’ler Açılmalı Mı?

Mayıs 02 21:16 2020

Koronavirüs henüz atlatılmış değil, vefat sayısı gün geçtikçe düşüyor ve iyileşen hasta sayısı artıyor buna karşın belli bir kesimden AVM’ler açılması gerektiği hakkında demeçler veriliyor yayınlar yapılıyor. Peki sizce AVM’ler açılmalı mı ?

Ben kendi görüşlerimi aktarmak istiyorum. Bence açılmamalı, neden mi? Aslında AVM’leri neden kapattığımızı düşünürsek neden açılmaması gerektiğini hemen kavrayabiliriz.

AVM’ler binlerce insanın bir birlerine neredeyse değerek aşırı yaklaşarak dolaştığı yapılar. Bunun yanında herkes birbirinin dokunduğu ürünlere tekrar tekrar dokunuyor. Bir AVM’ye sadece girip hiç bir şeye dokunmadan çıksanız bile güvenlik noktasına telefonunuzu ortak bir masaya bıraktığınız için hijyenik olmayan durum söz konusu oluyor.

AVM’ler virüs bulaştırma riski yüksek olduğu için kapatıldı.

Peki kontrollü şekilde AVM’ler açılabilir mi?

Koronavirüs etkisi azalmaya başladığı için AVM’lerin açılmasını isteyenler, hijyenik şartlar yerine getirilerek, kısıtlı müşteri içeri alınarak, yürüme yolları çizilerek hizmet verilmesini istiyor. Mantıken baktığımızda, herkes eldiven ve maske takıp sosyal mesafeye uyarsa ve ürünleri seçmeden sepete atarsa bulaşma riski azalıyor. Evet haklılar bu şekilde hizmet verilebilir fakat, en önemli meselenin altını çizelim, bizim milletimiz sosyal mesafeye uymuyor.

Marketlerde kasalarda kaç defa dibime giren insanları uyardım, hayatı boyunca sakin biri olan ben, kaç defa sinirden kendimi kaybedecektim. İnsanların umurlarında bile değil, şeffaf poşet yırtıyorum dibime gelip poşet makarasına elini atıyor, sen şimdi bu adamı AVM’ye sokarsan ne yapar ?

Maskesi kirlenmesin diye kıvırıp altında hapşırır!

Sözüm meclisten dışarı evde kalarak binlerce insanın hayatını kurtaran insanlara binlerce kez teşekkür ediyorum.

Olayın bir de maddi boyutu var ki, çoğu insanı ilgilendiren tarafı bu. Tabi ki AVM çalışanları gelirsiz bırakılmamalı, kira ödeyen işletmeler mağdur edilmemeli. Bunlar çok önemli doğru ama insan hayatından daha önemli değil. Eğer bu insanlar mağdur oluyorsa, yapılması gereken o zaman gidin çalışın demek değil, maddi destek olmaktır. Aşı veya ilaç bulunana kadar bence AVM’ler kapalı kalmalı.

Blogumu beğendiyseniz abone olmayı ve takip etmeyi unutmayın. Sağlıklı günler dilerim.

write a comment

1 Yorum

  1. Cem Kazan
    Mayıs 03, 14:12 #1 Cem Kazan

    Bence de açılmamalı. En azından bayramdan sonraya kadar.

    Bu yoruma cevap ver

Yorum Yap!

Bilgileriniz, güvende! İletişim bilgileriniz yayınlanmayacak. E posta adresiniz diğer kullanıcılarla veya başkalarıyla paylaşılmaz. * işaretli bölümler mutlaka doldurulmalıdır.