Laptop Isınma Sorununa 3 Kesin Çözüm (+1 Eklendi)

Laptop Isınma Sorununa 3  Kesin Çözüm (+1 Eklendi)
Nisan 24 01:05 2020

  Yeni bir bilgisayar aldığımızda ısınma sorunu yaşayacağımız aklımıza bile gelmiyor, ardından aylar geçiyor ve o kafa kurcalayıcı düşünceler baş gösteriyor; “Soğutucu mu alsam? Fan mı bozuldu? Delikler mi tıkalı? Neden ısınıyor ki?”

  Dizüstü bilgisayarlar üretilirken en yüksek performansta bile arıza vermeden çalışabilmesi amaçlanır ve bu mümkündür. Buna karşın yeni satın aldığınız bilgisayar aradan geçen zamandan sonra bir takım sorunlardan dolayı aşırı ısınmaya başlar.

Laptop ısınma sebepleri nelerdir?

1- Termal macun artık görevini yerine getiremiyor olabilir.  

  İşlemci ile soğutucu fan arasında köprü vazifesi gören bu macunu açıklayalım. İşlemcinin üst yüzeyi, macun ve soğutma fanına bağlı metalin alt yüzeyi birbirine bitişiktir, temas ederler. Bu temas işlemcideki ısının termal macun üzerinden kondüksiyon ile soğutucu fana bağlı metale iletilmesini sağlar. Fan ise altındaki metalden ısıyı çekerek konveksiyon ile dış ortama atmaya çalışır.  Eğer macun çok uzun zamandır yenilenmemiş veya kalitesiz ise, kondüksiyon kat sayısı düşük olacağından işlemcideki ısıyı uzaklaştırmak gittikçe zorlaşacaktır. Bu, işlemcinin soğutulamamasına neden olur. Siz dışarıdan baktığınızda fan temiz, altındaki metal temiz fakat işlemci neden soğumuyor diye düşünebilirsiniz.

Bir çok kullanıcı bu macunlardan bihaber. Bazı kullanıcıların fan temizliğini kendileri yaptıklarında bu macunları silip parçaları geri toparladığını duyuyoruz.Bilgisayarcılar dahi bazen uğraşmamak için fanı öylece temizleyip macun yenilemeden size bilgisayarınızı geri verebiliyor.

  Termal macunu internetten rahatlıkla sipariş edebilir ve kullanabilirsiniz fakat seçim yaparken dikkat etmenizi öneriyorum. Eğer kaliteli bir marka alırsanız işlemci ısınız 80 derecelerden 45’e kadar inebilir.

2– Fanın hava aldığı ve/veya çıkardığı kısımlar tozdan tıkanmıştır.

  En olağan durumdur, bilgisayarınızı söküp elektrikli süpürge veya fırça ile kolaylıkla bu temizliği yapmak mümkün. Eğer temizlik sırasında fanı fazla döndürürseniz, tıpkı bir dinamo gibi elektrik üreteceğinden anakartınıza statik elektrik vererek zarar verebilir, buna dikkat edin. Eğer bu konularda tecrübenize yok ise kesinlikle kalkışmanızı önermiyorum.

3- Düz yüzeylerde kullanmıyorsunuzdur.

  Samsung Z1: İlk Tizen Telefon Çıktı !

  Dizüstü bilgisayarların altında sirkülasyonun sağlanması için hava delikleri vardır ve buralardan hava çekilir yastık yorgan gibi yüzeylerde alenen havalandırma sistemi boğulacağından bilgisayar soğumaz. Düz yüzeylerde kullanmaya çalışın.

4- Madencilik virüslerine maruz kalmışsınızdır. Günümüzde kripto para madenciliği çok popüler. Madenciler kendi kurdukları olağanüstü performanslı sitemlerin yanında daha fazla para kazanmak için farklı yöntemler aramaktadır. Siyah şapkalı denilen bilgisayar korsanları geliştirdikleri bir virüs ile sizin gibi internet kullanıcılarının bilgisayarlarını madencilik yapmak için kullanmayı başardılar. Sisteme bulaşan virüs işlemcinizi sürekli 100% çalışmaya zorlayarak kazabildiği kadar kripto para kazmaya çalışıyor, bu sırada bilgisayarınız aşırı yavaş çalışıyor aşınma sorunu da beraberinde geliyor. Antivirüs programları yardımı ile virüsü silin.

Düzenleme 2020: 6 sene sonra bu yazımı tekrar okudum, hala bu sorunlar yüzünden bilgisayarlar ısınmaya devam ediyor. Şuan kullandığım bilgisayarda ısınma sorunu yok ama aklıma 6-7 sene önce kullandığım MSI dizüstü bilgisayar geldi. Resmen ellerim sobanın üzerinde iken yazı yazıyor gibiydim.

Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.