Laptop Isınma Sorununa 3 Kesin Çözüm (+1 Eklendi)

Yeni bir bilgisayar aldığınızda ısınma sorunu bırakın yaşamak böyle bir şey olabileceği aklınıza bile gelmiyor, ardından aylar geçiyor ve o kafa kurcalayıcı düşünceler baş gösteriyor; “Soğutucu mu alsam ? Fan mı bozuldu ? Delikler mi tıkalı ? Neden ısınıyor ki?” Laptoplar üretilirken en yüksek performansta bile çalışabilmesi amaçlanır, ve bu mümkündür. Satın aldığınız bilgisayar aradan geçen zamandan sonra bir takım sorunlardan ve hallerden dolayı aşırı ısınmaya başlar.

Laptop Isınma sebepleri nelerdir ?

1- Termal macun artık görevini yerine getiremiyordur.  İşlemci ile soğutucu fan arasında köprü vazifesi gören bu macunu açıklayalım. İşlemcinin üst yüzeyi, macun ve soğutma fanına bağlı metalin alt yüzeyi birbirine bitişiktir, temas ederler. Bu temas işlemcideki ısının termal macun üzerinden kondüksiyon ile soğutucu fana bağlı metale iletilmesini sağlar. Fan ise altındaki metalden ısıyı çekerek konveksiyon ile dış ortama atmaya çalışır.  Eğer macun çok uzun zamandır yenilenmemiş veya kalitesiz ise, kondüksiyon kat sayısı düşük olacağından işlemcideki ısıyı uzaklaştırmak gittikçe zorlaşacaktır. Bu, işlemcinin soğutulamamasına neden olur. Yani siz dışarıdan baktığınızda fanım temiz, altındaki metal temiz fakat işlemci soğumuyor diye düşünebilirsiniz.

Bir çok insan bu macunlardan bihaber. Bazı kullanıcıların fan temizliğini kendileri yaptıklarında bu macunları silip parçaları geri toparladığını duyuyoruz.Bilgisayarcılar dahi bazen uğraşmamak için fanı öylece temizleyip macun yenilemeden size bilgisayarınızı geri verebiliyor.

Termal macunu internetten rahatlıkla sipariş edebilir ve kullanabilirsiniz fakat seçim yaparken dikkat etmenizi öneriyorum. Eğer kaliteli bir marka alırsanız işlemci ısınız 80 derecelerden 45’e kadar inebilir.

2– Fanın hava aldığı ve/veya çıkardığı kısımlar tozdan tıkanmıştır. En olağan durumdur, bilgisayarınızı söküp elektrikli süpürge veya fırça ile kolaylıkla bu temizliği yapmak mümkün. Eğer temizlik sırasında fanı fazla döndürürseniz, tıpkı bir dinamo gibi elektrik üreteceğinden anakartınıza statik elektrik vererek zarar verebilir, buna dikkat edin.

3- Düz yüzeylerde kullanmıyorsunuzdur; laptopların altında sirkülasyonun sağlanması için hava delikleri vardır ve buralardan hava çekilir yastık yorgan gibi yüzeylerde alenen havalandırma sistemi boğulacağından bilgisayar soğumaz. Düz yüzeylerde kullanmaya çalışın.

  Logitech Wireless Touch Keyboard k400 Plus İncelemesi

4- Madencilik virüslerine maruz kalmışsınızdır. Günümüzde kripto para madenciliği çok popüler. Madenciler kendi kurdukları olağanüstü performanslı sitemlerin yanında daha fazla para kazanmak için farklı yöntemler aramaktadır. Siyah şapkalı denilen bilgisayar korsanları geliştirdikleri bir virüs ile sizin gibi internet kullanıcılarının bilgisayarlarını madencilik yapmak için kullanmayı başardılar. Sisteme bulaşan virüs işlemcinizi sürekli 100% çalışmaya zorlayarak kazabildiği kadar kripto para kazmaya çalışıyor, bu sırada bilgisayarınız aşırı yavaş çalışıyor aşınma sorunu da beraberinde geliyor. Antivirüs programları yardımı ile virüsü silin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.