Letgo’da Para Ödemesi Nasıl Yapılır?

Letgo’da Para Ödemesi Nasıl Yapılır?
Ekim 25 14:58 2019

Letgo uygulamasında para nasıl ödenir ? Bunu açıklamadan önce bu uygulamanın tam olarak ne olduğunu söyleyelim. Letgo bir ilan verme hizmetidir. Yani bu uygulama sayesinde satmak istediğiniz eşyaları paylaşabilir ve almak isteyen insanlarla iletişime geçebilirsiniz. Buna karşın uygulama içerisinde şimdilik güvenli ticaret sistemleri kurulmuş değil. Bu ne demek ? Diğer ilan sitelerinde havuz hesap sistemleri vardır, alıcı parayı ilan sitesinin havuz hesabına yapar, satıcı malı alıcıya gönderir, alıcı malı kontrol ettikten sonra sisteme onay verir ve sistem de havuz hesaptaki parayı satıcıya aktarır. Tabi ki bu sistemde de eksiklikler var ama günümüzde en çok bunlar kullanılıyor. Buna açıklık getirdikten sonra letgo’da para nasıl gönderilir buna geçelim.

Letgo’da Para Gönderme Meselesi

Letgo ilanlarında beğendiğiniz eşyayı satın almak için öncelikle satıcıya mesaj atıyorsunuz. Bu attığınız mesaj ile birlikte uygulama başarıya ulaşmış oluyor. Uygulamanın amacı alıcı ve satıcının iletişim kurmasını sağlamak ve siz iletişime geçtiğiniz için artık letgo ile işiniz bitiyor. Peki şimdi ne olacak ? Satıcı ile konuşmaya başladıktan sonra dilerseniz telefon numarasını da isteyebilirsiniz ve ya mesaj üzerinden konuşmaya devam edersiniz. Satın almaya karar verdiğinizde ise tabi ki mesele; paranın nasıl ödeneceği ve eşyayı nereden ne şekilde teslim alınacağına dönüşüyor.

Letgo’da Para Ödemesi İçin Seçeneklerimiz Neler ?

 1. Satıcı ile bir yerde buluşup, ürünü kontrol ettikten sonra nakit olarak ödeme yapıp, ürünü teslim almak.
 2. Satıcı’dan banka hesap bilgisini isteyip, para gönderip, ürünü vereceğiniz adrese kargolamasını istemek.
 3. Satıcı’dan önce size ürünü kargo etmesini isteyip, daha sonra vereceği hesap numarasına para göndermek.

Şimdi bu 3 seçenek arasından hangisini tercih etmeliyiz derseniz, ben genelde birinci yöntemi tercih ederim. Kendime yakın olan bir ürünü seçip, satıcısı ile iletişime geçip buluşurum. Buna karşın bu yöntem herkes için uygun olmayabilir. Neden ? Şu önerilerimi lütfen dikkate alın;

 • Bir bayansanız, satıcı ile buluşmaya yalnız gitmeyin.
 • Satıcı, bayan profili açmış veya eşinin profilini kullanan bir beyefendi olabilir.
 • Bir beyefendiyseniz, satıcı bayan ise buluşma yerini onu belirlemesine müsade edin. Telefon numarasını almışsanız, akşam saatlerinde aramamaya gayret edin.
 • Buluşma yeri olarak göz önünde, kalabalığa yakın ve güvenli yerleri tercih edin.
 • Buluşmaya gitmeden önce mutlaka bir yakınınıza ne amaçla ve nereye gideceğinizi bildirin.
 • Eğer 18 yaşından küçükseniz, mutlaka bir büyüğünüz ile birlikte buluşmaya gidin.
 • Sahte para almamaya ve vermemeye dikkat edin.
 • Kişisel bilgilerinizi yeni tanıştığınız bir insanla hemen paylaşmayın. Güler yüzlü olun fakat şurada oturuyorum, şu işi yapıyorum, soyadım şu gibi detaylara girmek zorunda değilsiniz.
 • Cep telefonu satın alırken çalıntı olmamasına dikkat edin.
  LG Rolly 2 Klavye: Artık Daha Kullanışlı

Bunları neden paylaşıyorum sizinle çünkü dolandırıcılar ve kötü insanlar sadece bu uygulamada değil, tüm ilan sitelerinde cirit atmaktalar.

3 Seçenek var demiştim, ticaret açısından en risksiz olanı bu. Eşyayı kontrol eder, parayı sayar oradan ayrılırsınız. Buna karşın diğer iki yöntem ise tamamen ikili görüşme ve güvene dayalı olarak ilerliyor. Satıcıdan önce ürünü göndermesini isterseniz büyük ihtimalle kabul etmeyecektir, o sizden önce ödeme yapmanızı isterse doğal olarak siz de tereddüt edeceksiniz. Peki ne yapmalı ?

Gerçekten zor bulunan bir eşya ise veya fiyatı çok uygun ise, satıcıdan ürünü alternatif bir ilan sitesinde (gittigidiyor veya sahibinden olabili) size özel olarak eklemesini isteyin. Eklediğinde, güvenli ticaret sistemi üzerinden satın alın, ürün size geldikten sonra paranız havuz hesaptan satıcının hesabına aktarılsın.

Not: Letgo gibi uygulamalarda düzenli gelir elde etmek amacıyla sık sık satış yapıyor iseniz, vergi konuları hakkında bir muhasebeciye danışmanızı tavsiye ederim.

Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.