Li-Fi Kablosuz Teknolojisi Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Li-Fi Kablosuz Teknolojisi Nedir ? Nasıl Çalışır ?
Kasım 25 11:18 2015

Li-Fi (Light Fidelty),  224 Gbps veri aktarım hızını aşabilen çift yönlü çalışan bir kablosuz ağ teknolojisidir. Işık ile veri aktarımı fikriyle ortaya çıkmıştır ve araştırmalar nihayete yaklaşmaktadır. Alıcı ve verici arasında wi-fi teknolojisiden 100 kat daha hızlı veri aktarımı sağlanabilmektedir. İlgi çekici olması hızın yanı sıra erişilebilirlik adına daha portatif kullanılabilmesidir. Örneğin ileride ofis tavanına yerleştirilecek bir ışık ile hem iç aydınlatma hemde kablosuz ağ bağlantıları gerçekleştirilebilecektir. Prof. Harald Haas tarafından icat edilen sistem OWC teknolojisi üzerine inşaa edilmiş. OWC harfleri Optik Kablosuz Bağlantı kelimelerinin İngilizce’sinin baş haflerinden gelmektedir ve Li-Fi’de bir bileşen olarak kullaılmaktadır.

Kablosuz sistem veri aktarımı için OWC’nin alt kategorisi olan VLC (görübilir ışık) teknolojisini kullanıyor. VLC zaten adından belli oluyor biz biraz OWC teknolojisinden bahsedelim.Teknoloji, veriyi Wi-Fi’de olduğu gibi tüm cihazlara ulaştırmak için LED’leri birer vasıta olarak kullanmakta.  Yine Wi-Fi’de olduğu gibi internet alıcısı olan LiFi’ye uygun çalışacak herşeye internet bağlantısı sağlayacak. OWC teknolojisi Li-Fi’yi destekleyerek ışığın daha az olduğu kapalı oda ortamlarında ağ, su altında, uçaklarda ve yerel tip ağlarda daha önce hiç oluşmamış bir bağlantı sunuyor.

lifi teknolojisi

 Li-Fi Teknolojisi Neden Araştırıldı ?

İngiltere’deki Edinburgh Üniversitesi Profesör Harald Haas bu projeyi ortaya atan ilk isim. Sistemin neden geliştirildiği sorusuna Wi-Fi’nin yetersiz olduğu cevabını veriyor.  Gerçekten karşılaştırma yaptığmızda w-fi’ye ağır basan bir çok yanı bulunuyor. Bunlar kapasite, verimlilik, güvenlik ve  kullanım alanı avantajı.

Kapasite

Bugün dünyada cep telefonu şebekeleri de dahil olmak üzere milyarlarca radyo sinyali istasyonu mevcut. İnsanlık günlük hayatın bir parçası olan radyo sinyallerini kullanmanın sınırlarına erişti alternatif bir veri aktarımı yöntemi araştırılması gerekiyordu. Taşıdıkları verilerin de ışığa göre daha az olması Li-Fi’yi daha avantajlı hale geliyor.

  Apple iPhone'a Sert Rakip Xiaomi: Mi Note PRO

Verimlilik

Şuanda kullanılmakta olan baz istasyonu gibi milyarlarca veri yayıncısı çok pahalı, çok fazla enerji tüketiyor ve çok az veri aktarıyor. Aslında tüketilen enerjinin çoğunun radyo dalgası üretmek için değil üretici cihazları soğutmak için kullanıldığını biliyor muydunuz ? Bu, enerjinin çok kıymetliği olduğu çağımızda istenmeyen bir şey. Sınırlarını zorlayarak kulandığımız radyo sinyalleri artık yerini ışığa bırakacak. Li-Fi teknolojisi ekonomik olmasıyla bilinen Led diyotlarıyla çalışıyor çok az enerji kullanıyor ve 100 kat daha fazla veri aktarımı sağlıyor.

Kullanım Alanı

Radyo sinyalleri heryerde kullanılamamakta. Örneğin uçaklarda ve hastanelerde kullanılması yasak çünkü diğer önemli cihazların veri aktarımına ve çalışmasına engel olmaktadır. Ayrıca sağlığımıza etkisi olduğu sıkça konuşulmakta. Işık tabanlı veri aktarımı ise böyle alanlarda hiçbir engel olmadan kullanılabilir.

Güvenlik

Wi-Fi gibi radyo sinyalleri evimizin ve ofisimizin dışına taştığından ve yayın yaptığından güvenlik her zaman risklidiri. Kapalı alanda güvende olduğumuzu zanenderken evimize yaklaşan bir hacker wifi sinyali ile modemimize ve oradan tüm ağımıza giriş yapabilirler. Li-Fi’de sadece göz kontağı kurabileceğiniz şeyler internete bağlanabilir.

Li-Fi ve Wi-Fi Karşılaştırma Tablosu

Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.