Linea Motor Sesi Azaltma Sırrım, Multijet’in Sesini Azaltın

Linea Motor Sesi Azaltma Sırrım, Multijet’in Sesini Azaltın
Mayıs 26 08:55 2016

Fiat Linea aracımın motor sesini iki basit işlemle büyük miktarda azalttım. Araçta seyir halinde olsun, sabit yerde olsun sürekli kalın bir tırıltı sesi duyardım. Bu arada belirtmemde fayda var ses konusunda hastalık derecesinde takıntılı biriyimdir. Aracımın fabrika çıkışından sonra motordan iç trime kadar her yere değişik müdahalelerde bulundum yani sıfır bir arabadan daha sessiz bir araca biniyorum. Evet, gelelim motora. Motordaki kalın uğultuyu kesmek için önce bulmam gerekiyordu. Bunun için motor kapağını açıp dikkatli bir şekilde dinlemem gerekiyordu çünkü bakmak olacak iş değildi nereye baksam sorunsuz gözüküyordu. Bu sefer dokunmaya karar verdim.

Araç çalıştığı için dikkatli olmalıydım, ısınmayacağını bildiğim yerlere dokunarak test etmeye başladım ve iki ölümcül hata buldum. Ölümcül diyorum çünkü benim açımdan son derece saçma iki yerden anormal ses geliyordu. Bunlardan biri ön tampona kadar uzanmış hava emiş hortumu ve diğeri ise motor kapağıydı. Resmen şok oldum, hava hortumunu tutup motor kapağına elimle bastırdığım zaman o kalın tak tak tak tırrrr diye gelen sesler ortadan kayboldu. Şimdi bunları nasıl revize ettiğime geçelim. Basit olan hava emiş hortumu, buna bir plastik kelepçe atarak iyice sıktım o aradan çıktı. Şimdi mesele motor kapağıydı kendimce uğraşmak istedim ama yapamadım.

Motor kapağındaki sesi yok etmek için,  araç bakımımın gelmesini bekledim zira çok yakın bir tarihte idi. Bakım zamanı ustama sorunu söyledim, en arka kauçuk takozun değişmesi gerektiğini söyledi. 5-10 liralık ucuz bir parçaydı hemen aldım taktırdık. Ses kesildi, yalan yok. Fakat bu sessizlik sadece 3-4 hafta sürdü. Kendimi inandırmaya çalıştım ama olmadı ses yine geliyordu. Bu kez yol üstü ustama uğrayıp başka bir önlem alalım dedim, burayı da plastik kelepçe ile sıkmalıydık ! Ustam takozu değiştirmeden plastik kelepçe taktı ve o günden beri çıt ses yok, herkes multijet motorunun bu iki noktasını kontrol etmeli. Bazı insanlar ses konusunda hiç oralı değil ama sürüş komforunu arttırmak isteyenler mutlaka bu söylediklerimi kulak ardı etmesin. Uygulasın !

  Frene Basınca Direksiyon Titremesinin Çözümü

multijet motor sesi azaltma

  Kategori:
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.