Linke Tıklamadan Virüs Taraması Yapmak

virüslü linke tıklarsanız online tarama

Bilmediğim linke tıkladım ne yapmalıyım, virüslü linke tıkladım ne yapmalıyım, linke tıklayınca virüs bulaşır mı, bilmediğim bir linke tıkladım. Bu konu hakkında bilgi vereceğim.

Link Nedir ?

Link, kelime anlamı olarak bağlantı demektir. Günlük hayatta linkler etrafımızı sarmıştır çünkü web siteleri yani internet dediğimiz kavram tamamen linklerden oluşmuştur. Bir web sitesine girdiğinizde sadece o sayfada kalmayarak başka sayfalara da gidersiniz, örneğin bir web sitesindeki “iletişim” yazısına tıkladığınızda aslında bir linke tıklamış olursunuz.

Web tasarımcıları kelimelere, resimlere veya butonlara link ekleyerek sizin başka bir sayfaya gidebilmenizi sağlarlar. Normal şartlar altında linklerin bir zararı yoktur ta ki kötü niyetli tasarımcılarla karşılaşıncaya kadar. Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan linkler bazen başımızı tehlikeye sokabilir.

Linklere sadece web’de gezinirken rastlamayız. Cep telefonumuza da sürekli linkler gelir. SMS veya whatsapp üzerinden arkadaşlarımızdan ve diğer kişilerden bize çeşitli amaçlarla linkler gelir. Örneğin yakın bir arkadaşınız size bir sitenin linkini atabilir, komik bir video linki atabilir. Bunun dışında bir firma size katalog linki atabilir, kampanya linki atabilir. Binlerce örnek bulabilirsiniz. Bilgisayar ve mobil cihaz ile internete bağlanmak demek linkler üzerinden gezmek demektir.

Linklere tıklarken çok dikkatli olmalıyız !

Tıkladığımız bir link bilgisayarımıza veya cep telefonumuza virüs indirebilir. Bu virüs cihazınızı ele geçirebilir. Yazdığınız her şeyi, yaptığınız her şeyi kişisel bilgilerinizi, bankacılık ve kredi kartı işlemlerine ait bilgilerinizi, resimlerinizi kısacası her şeyinizi ele geçirebilir. Bu sebeple her linke tıklamamalıyız. Güvendiğimiz kişi ve kurumlardan gelen linklere tıklarken bile şüpheci olmalıyız.

Bilgisayar virüsleri hakkında daha fazla bilgi almak için wiki’yi buradan ziyaret edebilirsiniz:

Linke Tıklamadan Virüs Taraması

Karşınıza çıkan bir linke tıklamadan önce virüs taraması yapabilirsiniz. Online virüs tarama sitelerine bir link girip siz girmeden önce onların girip tarama yapmasını sağlayabilirsiniz. En yaygın online virüs tarama siteleri VirusTotal ve Dr.Web‘dir. Bunlardan birine yada isterseniz ikisine birden istediğiniz link taratabilirsiniz.

VirüsTotal ile Online Virüs Taraması

virustotal.com adresine gidin. File / URL / Search seçeneklerinden URL’yi seçin. “Search or scan a url…” yazan yere tarama yaptırmak istediğini linki girin ve enter’a basın. Örneğin teknobilim’i tarattığımızda aşağıdaki gibi sonuç alıyoruz. Yaklaşık 92 kriterlik bir tarama yapıldığını ve 0 risk olduğunu görüyoruz.

Dr. Web İle Online Virüs Taraması

vms.drweb.com adresine gidin. Aşağıdaki seçeneklerde “CHECK LINK” başlığını göreceksiniz, tıklayın. Ardından gelen http:// ile başlayan satıra kontrol etmek istediğiniz link yapıştırın ve enter’a basın. Örneğin teknobilim için tarama yaptırdığımızda aşağıdaki ekran ile karşılaşıyoruz. Yuvarlak içine aldığım alan çok önemli NO VIRUSES yani virüs yok çıktı.

Bilmediğim linke tıkladım ne yapmalıyım ?

Eğer bilmediğiniz bir linke tıkladıysanız önce o linke online virüs taraması yapın. Eğer sonuç kötü çıkarsa hemen cihazınızda bir antivirüs taraması yapın. Antivirüs programınız yok ise internetten ücretsiz versiyonu olan bir tane kurup indirin ve tarama yapın. Benim tavsiyem ücretli yani lisanslı bir antivirüs kullanmanızdır. Kaliteli bir antivirüs programı eğer tıklamak istediğiniz link daha önce virüslü diye kayıtlara geçmişse size linki açmayarak önlem alır.

Cihazınızda tarama yaptığınızda bir virüs bulunursa otomatik olarak karantinaya alınır. Yine de “virüslü linke tıkladım” eminim diyorsanız ve taramada virüs bulunamadıysa hemen kişisel bilgileriniz hakkında önlem alın.

Not: Teknobilim yukarıdaki web sitelerinin 100% işe işe yarayacağına dair sorumluluk kabul etmez. Genel olarak riskli linkleri tıklamadan önce bu online tarayıcılara tarama yaptırırım ve kaliteli tam versiyon antivirüs yazılımı kullanırım.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.