Modern Tıp ile Alternatif Tıp Arasındaki Farklar

Modern Tıp ile Alternatif Tıp Arasındaki Farklar
Ekim 24 13:20 2016

Sizce alternatif tıp mı yoksa modern tıp mı tercih edilmeli ? Peki siz tam olarak alternatif tıp ile modern tıbbın ne olduğunu biliyor musunuz ? Öncelikle bu iki kavramın ne olduğunu açıklayarak başlayalım. Modern tıp, günümüzde bir çoğumuzun kullandığı hastahane, tahlil, ameliyat, kimyasal ilaç gibi terimleri içeren bilim odaklı teşhis ve tedavi sürecidir. Alternatif tıp ise çoğumuzun kocakarı ilaçları olarak bilinmesine karşın, yoga, akupunktur, aroma terapi, masaj, bitkisel ilaçlar gibi daha doğal yani tabiattan esinlenilmiş yöntemleri içeren teşhis ve tedavi sürecidir.

Alternatif tıp ile modern tıp arasındaki en büyük fark hastalığa bakış açısıdır. Modern tıpmodern-tip-nedir hastalığı üzerinde odaklanılması gereken küçük bir bütünlük olarak görür, yani sizin midenizde ağrı var ise sadece midenize odaklanır. Alternatif tıp ise insan vücudunu çevresi ile denge halinde bulunan bir sistem olarak kabul eder, yani mideniz ağrıyorsa sadece midenize değil, çevresel etkilere, diğer organlarınızdaki sorunlara ve psikolojik durumunuza bakar. Gördüğünüz gibi en büyük öncelikli fark tanıyı ortaya koyarken belirginleşiyor.
Modern tıpta ağrıyan yerinizin filmleri çekilir, tahlilleri yapılır ve sebep sonuç ilişkisi içerisinde ne yapılması gerektiğine karar verilir. Alternatif tıp ise, bir yerinizde sorun varsa, büyük ihtimalle besin programınızda, çevrenizde veya psikolojik durumunuzda bir dengesizlik oluştuğuna kanaat getirip bu dengeleri eski haline kavuşturmaya karar verir.

Günümüzde büyüyen şehirler ve artan insan nufüsu akabinde hastalıklara uygulanan tedavi süreçleri de bir nevi fabrikasyon hale gelmiştir. Klasik olarak her türlü mikrop kapma tanısında vücuda gerekli miktarda kimyasal ilaç, örneğin antibiyotik, verilir ve sorunu ortaya çıkaran mikrobun kısa zamanda etkisiz hale gelmesi amaçlanır. Buna karşın aşırı şekilde kimyasal ilaçlara ve bıçaklı ameliyata maruz kalan insan vücudu eski bağışıklı gücünü kaybetmeye başlar ve insan hayatının kalitesinde gözle görülür düşüş yaşanır. Bu düşüş en bariz olarak ömrümüzü kısaltmaktadır.

  Sarı Kantaron Yağının Faydaları

alternatif-tip-nedirAlternatif tıp ise, insanın iyileşme sürecinde ortaya çıkmış olan dengesizliği gidermeyi amaçlar, hastalığı atlatması için vücuda takviye besinler ve vitaminler alınması gerektiğine inanır, yoga yaparak beyinin rahatlatılması gerektiğini böylelikle stresten uzaklaşan beynin hormon ve bağışıklık sistemi ile ilgili görevlerini daha etkili yerine getirebileceğini düşünür. Zira çoğu kez başarılı olur. Günlük hayatımızda en çok bilinen bitkisel çaylar bile iyileşme süreçlerinde çok etkili olmaktadır. Tabi ki kullanılan çayın organik ve katkısız olması gerektiğinin altını çizelim. Popülerleşen alternatif tıp ile birlikte bunu bir sektör haline getirip para kazanmayı amaçlayanların da var olduğunu unutmayalım.

Sonuç olarak toparlamak gerekirse, farkları şöyle daha belirgin olarak ifade edebiliriz. Modern tıp bilgisayar destekli tahlilleri, kimyasal ilaçları ve ameliyatları tercih eder. Fiyatlar her aşamada çok yüksektir, kısa sürede hızlı sonuçlar elde edilir. Alternatif tıpta ise süreç daha fazla zaman alır, tedavi ücretleri modern tıbba göre çok düşüktür, sadece söz konusu hastalığı değil tüm vücudu daha güçlü hale getirmeyi amaçlar.

Yorum Yap

1 Yorum

  1. Neokap
    Mayıs 31, 14:34 #1 Neokap

    Başarılı bir yazı..

    Bu yoruma cevap ver

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.