Motosiklet Satış Mağazası Açmak İsteyen Girişimcilere Fırsat

Motosiklet iki tekerleği olan, bisiklete benzeyen, içten yanmalı bir motora sahip, bir ya da iki kişilik olan ulaşım aracıdır. Dünyada da en yaygın kullanılan ulaşım araçlarındandır. Motosikletin ilk örnekleri bisikletlere motor takma fikriyle ortaya çıkmıştır. 1867 yılında buhar gücü ile çalışan bisiklet olarak lanse edilen araç, günümüzdeki modellerine pek benzemese de ilk motosiklet örneği olmuştur. Roper marka olan bu motosikletin bir örneği günümüzde hala bulunmaktadır. 1893 yılında da bisikletin ön kısmına beş silindirli bir motor takılarak günümüzdeki motosikletlere çok benzeyen araç icat edilmiştir.

Ülkemizde de hem bir ulaşım aracı olarak kullanılan motosiklet aynı zamanda da bir tutkudur. Onlarca motosiklet markasının birçok modeli olması ile motosiklet kullanıcıları kendilerine en uygun motosikleti rahatlıkla seçebilmektedir. Bu markaların motosiklet bayilikleri, birçok motosiklet tutkunun her fırsatta uğradığı yerler konumundadır. Düşük kalitedeki Uzakdoğu markalarının motosiklet pazarından çekilmesiyle güvenilir ve öncü markalar daha da rahatladı. Bu markalar motosiklet kullanıcılarına yeni modeller, kampanyalar ve sürüş eğitimleri sunuyorlar.

Ülkemizde 2003 yılında 185 bin adet, 2012 yılında da 179 bin adet motosiklet satışı yapılarak yüksek sayılara ulaşılmıştır. 2015 yılında da bu sayının 200 bini bulması bekleniyor. Motosiklet sektöründe satışların sürekli artması da motosiklet satış mağazası açmak isteyen kişileri cezp etmektedir. Tabi ki bir yerden de markaların ve alıcının bu kadar çok sayıda olması rekabeti de üst seviyeye çıkarıyor. Birçok ünlü motosiklet markası Türkiye’de ki pazarda söz sahibi olmak için motosiklet satış bayiliği veriyor.

Franchising yoluyla açılan bu bayiler her gün birçok motosiklet alıcısının uğrak yeri oluyor. 2006 yıllarında ucuz Uzakdoğu firmalarının pazarı ele geçirmesiyle piyasada 100’den fazla markada motosikletler bulunmaya başlamıştır. Bu sebeple bayilik veren şirketler ve mekânların sahipleri sıkıntıya girmiş ve büyük kayıplar yaşamıştır. Ancak günümüzde tüketicinin bilinçlenmesi sayesinde kaliteli, belirli sistemlere ve değerlere bağlı kalan öncü markalar tekrar pazarda söz sahibi olmuştur. Kullanıma ve motor gücüne göre değişen birçok modeller, motosiklet satış mağazalarında yeni kullanıcılarını beklemektedir.

  Serbest Çalışmak İsteyenler İçin İş Fikirleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.