Ofis İçinde Uyulması Gereken Kurallar

Ofis İçinde Uyulması Gereken Kurallar
Haziran 07 11:39 2016

Bu yazımda ofis içinde uyulması gereken kuralları ele alacağım. Bildiğiniz gibi ülkemiz gelişen ülkeler arasında hatırı sayılır bir yerdedir. jeopolitik konumumuz gereği ticaret yollarınını ortasında yar almamız bize hem ticaretin kapılarını açmak da hem de lojisitik merkezi olmamamıza katkıda bulunmaktadır. Öyle ki bu şartlar artık daha çok kişinin ofis ortamında masa başında çalışmasını gerektiriyor ve bu durum hiç de şaşırtıcı değil.

Biriken ve yüklenen iş yükünün altına daha çok kişi giriyor. İhracat departmanları, ithalat departmanları, gümrük, satış, satış destek, ofis personeli yardımcıları, ofis yöneticileri, sekreterler, temizlik personelleri, güvenlik personelleri, operasyon ve operasyon yardımcıları derken ofis ortamları kalabalıklaşmaya ve yönetimi zorlaşmaya başladı. Bunca insanın sorun çıkmadan aynı yerde çalışmasını sağlamak güzel bir sistem ve uyulması gereken kurallar ile başarılabilir. Bu sebeple gözlemlediğim ve olması gerektiğini düşündüğüm bazı ofis kurallarını sizler için bir liste haline dönüştürdüm.

 1. Kural: Yardımsever Ol !

Ofis ortamında çalışan personellerin yardımseverlik konusunda kesinlikle kararlı olmaları gerekir. Zira yeni birine iş öğretmek, işlerin durmaması için başka bir personele yardım etmek şirket menfaatinedir. Yardımseverlik özelliğini kapatmış olan insanlarıın bazılarının yardım etmekten bıkmış olduğunu bazılarının da hiç yardıma niyeti olmadığını görüyoruz bu tip insanlar ikili konuşmalar ile yardımsever hale getirilmelidir. İnatçı olabilirler fakat, onlara tüm yardımlarının geri kalan hayatların mutlaka geri döneceğini belirtin. İyilik yap denize at !

 2.Kural: Paylaşıcı Ol !

Komşu komşunun külüne muhtaçtır. Her ofis personel birlikte çalıştığı insanlarla paylaşımlar içinde olmalıdır bu sayede ekip olmak daha kolay hale gelecektir. Yeri geldiğinde kahvaltısını, büfeden aldığı bisküvisini paylaşan insanlar daha iyi bir çalışma ortamı elde ederler. Bilgi de aynı şekilde paylaşılmalıdır, iş öğretmeyim derdi içinde olan insanlar karşısındaki insanın da kendisine olan katkısını ortadan kaldırır. Siz birşeyler biliyor olabilirsiniz fakat karşınızdaki mutlaka sizin bilmediğiniz birşeyler biliyor. Unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır.

  Van Gölü Canavarı Gerçek Mi? Efsane Mi?

3.Kural: Temizliğine Dikkat Et !

Ofis ortamında her zaman evinizdeymiş gibi rahat etmek isteriz. Tabiki bu sizin doğal hakkınız fakat evinizde donla gezebildiğiniz halde bunu ofiste yapamazsınız. Aynı şekilde evde şurayı daha sonra toplarım şu çöp şurada kalsın sonra kaldırırım diyebilisiniz ama bunu ofiste yapmamalısınız. Masanızda ve etrafınızda emanet çöpler bırakmak hem sizi pasaklı gösterir hem kişisel saygınlığınız azalır.

4.Kural: Dedikodu Yapma !

Ofis ortamındaki en büyük sorunlardan biri de dedikodudur. Bu satırları okurken aklınıza direkt kadınlar gelmiş olabilir fakat erkeklerin de en az kadınlar kadar dedikoduya düşkün olduğunu biliyor muydunuz ? Özellikle maaşlar konusunda isyan ederek bir konu açarsanız herkes bu konuya katılacak ve uzun bir sohbet yaşanacaktır. Ofiste kesinlikle bir başkası ile maaşınızı veya işinizle ilgili sorununuzu dillendirmeyin. Maaşınızı yöneticiniz belirler, sorunlarınızı direkt olarak yöneticiniz ile görüşün. Bu hem sizin hem de ofis ekibinin menfaatine olacaktır.

5. Kural: Yüksek Sesle Konuşma !

Telefonla konuşurken sesinize dikkat etmek zorundasınız eğer telefon iyi çekmiyor veya başka bir sebeple yüksek sesle konuşmanız gerekiyor ise gerekiyorsa toplantı odasında hatta ofis dışında konuşmanızı yapıp geri gelebilirsiniz.

6.Kural: Misafiriniz ile Toplantı Odasında Görüşün !

Misafiriniz geldiyse gayet normaldir. Masanızda misafirinizde 15 dakikayı geçmeyecek şekilde çay içebilir küçük bir sohbet edebilirsiniz. İşleriniz kısa ise sornu yok fakat anlaşmazlıklar veya kişisel sohbetler var ise misafiriniz ile toplantı odasında görüşmeniz hem sizin hem müşterinizin hem de ofis çalışanlarının açısından daha faydalı olacaktır. Siz misafirinizle bir iş görüşürken çalışma arkadaşınızın dikkati dağılıyor olabilir.

  Kategori:
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.