Otomatik Marş Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?

otomatik marş nedir nasıl kullanılır

Otomatik marş özelliği nedir ? Otomatik marş nasıl kullanılır ? Her otomobilde otomatik marş var mı? Hangi durumda otomatik marş çalışmaz? Bu yazımda bu konuya değineceğim.

Otomatik marş teknolojisi motoru çalıştırırken sizin anahtarı kaç saniye çevrilmiş halde tutacağınızı ayarlama derdinden kurtaran bir teknolojidir. Bu özelliğe sahip olmayan araçlarda anahtarınızı kontağa takıp 1 kere çevirirsiniz elektronik sistemler açılır, gösterge ışıkları yanar, 1 kez daha çevirdiğinizde marş motoruna çalış komutu gider. Marş motoru motora ilk hareketi vererek motorun çalışmasını sağlar fakat siz kontak çevirmeyi bıraktığınız anda eğer yeterli süre beklememişseniz motor çalışmayabilir. Yani motorunuzun çalışması için yeterli bir süre anahtarla marşa basmanız gerekiyor.

Aracınızda otomatik marş özelliği var ise siz anahtarınızı takıp kontağı 1 kere çevirirsiniz gösterge açılır elektronik sistemler devreye girer 1 kez daha çevirip bırakırsanız marşınız otomatik olarak devreye girer ve motorunuz çalışmaya başlayınca marş bırakılır. Yani siz motoru çalıştırmak isterseniz kontağı basılı tutmadan sadece 1 kere çevirip hemen serbest bırakırsınız.

Otomatik marş çok güzel bir özellik, hem konfor sağlıyor hem de acemi sürücülerin marş motoruna zarar vermesini engelliyor. Marşa fazla basarsanız arızalara yol açabilirsiniz. Marş motoru çok küçük bir motordur ve aracınızın yakıtla çalışan motorunu çevirerek kendi kendine çalışır hale gelmesini sağlar. İşini bitirdikten sonra hemen dişlisini motordan çekmesi lazım çünkü aşırı güçlü dönen motor bu çelimsiz motor ile temas kurmaya devam ederse tahrik sistemi zarar görür. Uyuyan devi uyandırdıktan sonra hemen kaçmalı.

Otomatik marş hangi otomobillerde var ?

Genellikle start – stop özelliği olan ama buton yerine anahtarlı kontağı olan araçlarda vardır. Hangi araçlarda olduğuna dair bir liste mevcut değil. Sahip olduğunuz araçta yoktur ama sonradan aktif ediliyor olabilir. Belkide sizin satın aldığınız pakette yok ama bir üst pakette var bunu internetten aracınızın teknik dökümanına erişerek öğrenebilirsiniz veya aşağıda yorumlarda sorun bilenler cevap verebilir.

Aracımda otomatik marş olup olmadığını nasıl anlayabilirim ?

Çok basit, sadece deneyin. Kontağı basılı tutmadan bir kez çevirip bırakın motor çalışır hale geliyorsa vardır. Bazı manuel vitesli arabalarda otomatik marş sadece debriyaj pedalına basarken aktif olur, debriyaja sonuna kadar basın ve denemenizi yapın. Otomatik vites kullanıyorsanız ve 1 kez çevirip bıraktığınızda çalışmıyorsa fren pedalına basarken deneyin.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Merak ettiğiniz olursa yorumlardan yazın bilgi paylaştıkça çoğalır.

Abone OL
Bildir
guest

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments