Ovulasyon Testi İle Hamile Kalabilirsiniz ! Ovulasyon Nedir ?

Ovulasyon Testi İle Hamile Kalabilirsiniz ! Ovulasyon Nedir ?
Ağustos 15 10:34 2016

Ovulasyon Testi İle Hamile Kalabilirsiniz. Ovulasyon Nedir? Ovulasyonun döngüsü diğer bir adı da yumurtlamadır. Kadınların yumurtlama döneminde, olgunlaşmış yumurtanın yumurta kanallarına bırakıldığı evredir ve yumurta döllenmeye hazırdır. Bu döngünün gerçekleştiği zamanlar her kadında farklılık gösterir. Bu evre yaklaşık olarak adet başlamadan 14 gün önce gerçekleşir ve sadece bir kez yumurtlama olur. Bu dönemin belirtilerinden olan göğüste hassaslaşma, gerginlik ve  yalnızca sağda yada solda olan kasık ağrıları da birer işarettir. Bunların yanında fark edilmeyen vücut ısısında artış, karın bölgesinde ağrı ve anlık girip çıkan kramplar, bazı bayanlarda ışığa ve sese karşı gereğinden fazla hassas davranma gözlemlenebilir.

Ovulasyon Testi Nedir?

Ovulasyon testi yumurtlama dönemini öğrenmek için yapılır. Kadınlar adet zamanlarını ve ovulasyon testinin ne olduğunu bildiği takdirde bu testi kendileri rahatlıkla yapabilirler. Hamilelik oluşma günleri vardır yani sadece tek bir gün değildir. Bu test ile yumurtanın döllenebileceği zamanı öğrenildiğinde hamile kalmak için doğru zaman belirlenmiş olur. Bu nedenle bu test anne ve baba olmak isteyenlere oldukça faydalı ve gereklidir.

Ovulasyon Testi Nasıl Yapılır?

Bu testin birçok çeşidi vardır. Eğer idrar ile test yapacaksanız bu aldığınız teste göre değişir. Yani idrarınızı yaptıktan sonra içine batırabilir yada direk testin üzerine uygulayabilirsiniz. Bu testte idrardaki LH miktarının artışı test sonucuna yansır. Test sonucu hamilelik testi sonucuna benzerdir yani çift çizgi çıktığında pozitif ve 2 – 3 gün içinde yumurtlama olacağını gösterirken, tek çizgi çıkması negatif ve yumurtlama olmayacağını gösterir. Diğer bir test yöntemi ise tükürük ile yapılan testtir. Fakat bu test pek tercih edilen bir test değildir. Kan ve  ultrasonografi ile de tespit edilebilir fakat bu da çok yaygın bir test yöntemi değildir. LH artışı kanda da saptanabilir.

Ovulasyon Testinin Başarı Oranı

Ovulasyon testinin başarı oranı oldukça yüksektir. Çünkü adet döneminde hamile kalma şansı %25’tir. Başarılı olma şansını yükseltmek ve çocuk sahibi olmak isteyenlerin bunu gerçekleştirme zamanını bilmesini sağlamak için en verimli zamanı bilmek gerekir. Bu testte size en doğru zamanı söyleyecektir.

  Kokulu Vajinal Akıntı Nasıl Olur?
  Kategori:
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.