Pemfigus Nedir? Neden ve Nasıl Oluşur?

Temmuz 05 08:30 2016

Pemfigus Nedir? Çoğunlukla ağızda ve deride ortaya çıkan, bazen boğazda, burun içinde, cinsel organlarda ya da gözlerde de görülebilen, içi sıvı dolu yanık bezeri kabarcıklar şeklinde başlayıp, bu kabarcıkların kısa sürede patlayıp açılmasıyla üzerleri kabuklanan yüzeysel yaralar şeklinde görülen önemli bir cilt rahatsızlığıdır.

Neden ve Nasıl Oluşur?

Neden oluştuğu tam olarak hala bilinmemektedir. Vücudun kendi derisini yancı sanması ve buna karşı tepkime vermesinden kaynaklanır. Vücutta oluşan bir takım reaksiyon sonucunda içi berrak bir sıvı ile dolu ‘’bül’’ adı verilen kabarcıklar oluşmaktadır. Oluşan bu kabarcıkların cidarı ince olduğunda kolaylıkla patlayıp açılabilirler ve genellikle ağrılı, yüzeysel yaralara dönüşürler. Bu yaralardan dolayı vücudun bazı gerekli maddeleri ya da sıvıyı kaybetmesi veya bu yaralardan vücuda giren mikropların sebep olduğu enfeksiyonlar pemfigus hastalığının bazen yaşamı kötü yönde etkileyen nedenlerin temelini oluşturur.

Hastalık bulaşıcı değildir. Bazı ilaçlar ve kimyasallar bazı insanlarda pemfigusa neden olduğu gösterildiği halde kesin zarar eden tetikleyiciler bilinmemektedir. Bazı hastalar bazı yiyecekleri yedikten sonra şikayetlerinin arttığını da söylemektedir (sarımsak, soğan, pırasa.. gibi).

Belirtileri Nelerdir?

Uzun süre boyunca iyileşmeyen ağız yaraları olur. Haftalarca, aylarca süren ve gargara gibi ilaçlarla iyileşemeyen ağız yaralarının ardından hastalık özellikle saç derisinde, gövdede ve yüzde çıkan sulu yaralar şeklinde yayılır. Bu yaralar ilk olarak bül diye adlandırılan pörsümüş, içi berrak sıvı dolu su kabarcıkları şeklindedir ve aynı yanık sonrası derinin su toplaması gibidir. Büller zamanla sarı-beyaz renkte, cerahatli bir görünüme kavuşur. Bu büller kısa ürede patlayıp açılırlar ve zaman içinde kuruyup kabuklanırlar. Ama tedavi edilmese derinin başka bir yerinde tekrarlarlar.

Nasıl Tedavi Edilir?

Antikorların üretimini baskılamak, azaltmak ya da tamamen durdurmak pemfigus hastalığı tedavisinin temel hedefidir. Bu yüzden vücudun bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar ya da kanın antikordan temizlenmesine yönelik yöntemler kullanılır. En sık kullanılan ilaç kortizondur. Diğer yöntemler ve ilaçlar kortizon tedavisine destek amaçlı kullanılır, ya da nadir olarak görülen bir durumda kortizon tedavisine cevap vermeyen hastalarda ikincil seçenekler kullanılır.

  Bebeklerde Kasık Fıtığı Nedir? Neden Olur ?
  Kategori:
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.