Piller Nasıl Saklanmalı ?

piller nasıl saklanmalı

Bugün marketten çıkarken kasadaki indirime girmiş kalem pilleri gördüm ve alayım dedim. Eve geldiğimde gördüm ki evde de varmış. Peki bu pilleri nasıl saklamalıyım diye düşünürken internete bakayım dedim, yine kopyala yapıştır içeriklerle karşılaştım. İş başa düştü. Hadi birlikte araştıralım.

Kalem piller evde nasıl saklanmalı? Öncelikle şunu biliyorum, bir pilin nasıl saklanması gerektiğini en iyi onu üreten bilir.

Türkiye’de pilleri satışta olan markalar ise; Duracell, Fujitsu, GP, Philips, Sony, Varta, Kodak, Forever Plus, Energizer ve Panasonic.

Bu markaların pillerin saklanması hakkında verdikleri bilgileri araştırmak için web sitelerini inceledim.

Duracell’in web sitesinde bulduğum bilgiler:

"Pillerinizi oda sıcaklığında ve kuru bir ortamda saklamanızı öneririz. Aşırı soğuk ya da sıcak hava pil performansını düşürür. Pille çalışan cihazlarınızı çok sıcak yerlerde tutmamalısınız. Ayrıca ömrünü uzatmak için pilleri buzdolabında tutmak gerekli olmadığı gibi tavsiye de edilmez." Kaynak

GP Batteries Türkiye’nin web sitesinde bulduğum bilgiler:

" Pilleri kuru bir yerde ve normal oda sıcaklığında muhafaza edin." , "Pilleri çocukların erişemeyeceği yerde saklayın. Yutulması halinde derhal bir doktora başvurun." , "Eski ve yeni piller ile değişik tipteki pilleri birbirleri ile karıştırmayın. Böyle bir durum kişisel yaralanma veya eşyaların hasar görmesine yol açacak delinme veya akıntıya sebep olur." , "Paketi açık pilleri cebinizde veya çantanızda madeni para, ataş veya saç tokası gibi eşyalarla bir arada taşımayın. Bu kısa devreye neden olarak yüksek ısı oluşturur." Kaynak

Burla A.Ş. Panasonic Pil Türkiye Distribütörü’nün web sayfasında bulduğum bilgiler:

"Pilleri deforme etmeyin" , "Pilleri çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklayın." , "Kullanılmamış pilleri orijinal ambalajlarında ve metal nesnelerden uzakta saklayın"

Energizer marka pil satışı yapan bir web sitesinde bulduğum bilgi:

"Pillerinizi bilezik ,yüzük ,kolye, metal para, veya diğer madeni eşyalarla birlikte aynı yere koymayın, Kısa devre yapmasına ve yangın çıkmasına sebep olabilir."

Diğer markaların web sitelerinde de bunlara benzer bilgiler bulduğum için hepsini alıntılamayacağım. Şimdi hep birlikte sonuca varalım. Bildiğiniz gibi pillerin + ve – yani artı ve eksi kutupları vardır. Bu kutuplar iletken olarak tasarlanmıştır ki takıldıkları cihaza enerji verebilsinler. Piller kullanılmadığı durumlarda evde saklarken bu iletken kısımları başka bir iletkene veya başka bir pilin iletken kısmına kesinlikle değmemeli.

Genel olarak bilgileri özetleyelim, kullanmadığınız ama kullanılabilir durumda olan pilleri saklarken şu koşulları mutlaka sağlayın;

  • Piller kuru ve oda sıcaklığında saklanmalı.
  • Piller metal kutularda veya iletken oldukları için metallerle aynı kutularda saklanmamalı.
  • Piller birbirlerine rastgele değecek şekilde aynı kutuya konulmamalı.
  • Çocuklar erişememeli.

Bu şartları sağlarsanız evinizin istediğiniz yerinde saklayabilirsiniz. Eğer ambalajlarını açmadıysanız öyle saklamak daha iyidir. Kullanılamayacak olan pilleri de mutlaka pil toplama kutularına atınız. Toprağa, denize veya göllere atmayın kesinlikle.

Mesela çekmeceye koyacaksanız hepsini yan yana dizin iletken kısımları hiç bir yere temas etmesin.

Buzdolabına Pil Koymak Zararlı Mı ?

Pilleri buzdolabında saklamak tavsiye edilmez. Buzdolabından çıkarılan pil kısa sürede oda sıcaklığında nemlenir ve takıldığı yerde nem sebebiyle sorunlar çıkarabilir.

Pil Buzdolabına Konur Mu?

Konabilir ama gerekli değildir ve hiç bir pil üreticisinin pilleri buzdolabında saklayın şeklinde tavsiyesini görmedim. Eğer buzdolabına koyduktan belli bir süre sonra çıkardığınızda önce oda sıcaklığında bir süre bırakıp oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Üzerindeki nemi iyice silip daha sonra kullanmaya başlayın.

Pil Islanırsa Ne Olur ?

Pillere sıvı teması önerilmez, kuru bir bezle iyice silip kuruttuğunuzdan emin olduktan sonra kullanın. Yazımı okuduğunuz için teşekkürler artık hepimiz pilleri nasıl saklayacağımızı biliyoruz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.