Piyar Nedir ? (PR) Piyarcı Ne Anlama Gelir ?

Piyar Nedir ? (PR) Piyarcı Ne Anlama Gelir ?
Kasım 30 20:50 2015

  Son yıllarda özellikle Cem Yılmaz’ın “Pek Yakında” filminde geçen “Piyar” kelimesi ardından “Paramparça”  adlı televizyon dizisinde de geçtikten sonra ilgi odağı oldu. Piyar kelimesi aslında PR harflerinin Türkçe teleffuzundan gelmektedir. “Piar” veya “Piyar” şeklinde okunan PR harfleri ise İngilizce Public Relations yani “Halkla İlişkiler” demektir. Bu durumda biz “Piyar halkla ilişkilerdir.” diyebiliriz. Piyarcı ise halkla ilişkiler çalışmaları yapan kişidir.

  Sektörel anlamda PR çalışmalarının amacı, itibarı korumak, desteklemek, artırmak, düşünce ve davranış biçimlerine etki edebilmektir.  Genel tanımda ise kuruluş yöneticilerinin programlarını uygulayabilmek, hem kuruluş hem de halka hizmet verebilmek için eğilimleri, istekleri analiz etmek ve sonuçlarını tahmin etmeye yönelik sosyal bilim ve sanattır. Kamu veya hususi sektörde etkinlik gösteren bir kuruluşun temasta bulunduğu veya bulanabileceği kesimlerin anlayış, sempati ve saygısını elde etmek ve sürekli olmasını sağlamak için yapılan devamlı ve örgütlü bir görevler bütünüdür. Örneğin markalaşma sürecinde viral çalışmalar yapmak, markanın araştırılmasını sağlamak bir PR işidir.

 Ülkemizde “Halkla İlişkiler” dendiğinde akla kolay bir sektör olduğu gelmektedir. Oysa halkla ilişkiler sektörü üstün zeka gerektiren, sosyal bir mühendisliktir. İnsan toplumlarını yönetmek ve yönelimlerine şekil vermek adına uygulanan çalışmalarla müşterilerin satın alma, öğrencilerin okul tercihi, halkın demokrasi tercihi ve hatta yaşayış şekilleri bile değişebilmektedir. Bu bakımdan zekanın yanında iyi niyet taşımak da “Piyarcı“nın en önemli vasfı olmalıdır. Aksi taktirde toplumun yaşayış ve isteklerini sadece ürün ve pazarlama odaklı yöneltmek kamu psikolojisini olumsuz etkileyebilmekte huzuru bozabilmektedir.

Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği’nin  (IPRA- Internatıonal Publik Relations Association) 1954 tarihli kongresinde kabul edilen tanımlara göre halkla ilişkiler, bir işletmenin ya da özel veya kamusal bir kuruluşun bağlantı kurduğu veya kurabileceği kimselerin anlayış, sempati ve desteğini elde etmek ve bunu devam ettirmek için yaptığı sürekli ve örgütlenmiş bir yönetim görevidir. Diğer tanımları ise şu şekilde belirtilmiştir. Piyar yani PR yani “Halkla İlişkiler”;

 • Belli bir davranışı benimsetmek ya da belli yönde hareket oluşturmak için halkı inandırma (ikna etme) sanatıdır.
 • Belirtilmiş hedef kitleleri etkilemek amacıyla hazırlanmış, planlı,inandırıcı bir iletişim çabasıdır.
 • Kamuoyunu etkileme ve ondan etkilenme sürecidir.
 • Yönetimin izlemekte olduğu politikanın halka benimsetilmesi, çalışmaların sürekli ve tam olarak halka duyurulması, yönetime karşı olumlu bir hava yaratılması, bunun yanı sıra halkın da yönetim hakkında ne düşündüğünü ve yönetimden ne istediğinin bilinmesi ve halkla işbirliği sağlanması işlevidir.
  SOSYAL MEDYA ORGANLARI

Bloguma abone olmayı ve Twitter’da takip etmeyi unutmayın.

Yorum Yap

1 Yorum

 1. a
  Nisan 21, 04:44 #1 a

  Kürtçe – Türkçe
  piyar teriminin Kürtçe Türkçe sözlükte anlamı
  rahim

  Bu yoruma cevap ver

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.