Pompadan Adblue Alınır Mı ? Ben Aldım

pompadan adblue almak

Bugün bir yakıt istasyonunun önünde geçerken adblue pompası gördüm. Yani tıpkı benzin veya mazot alır gibi adblue dolduran bir sistemden bahsediyorum. Merak ettim önünde durdum. Görevli gelince bilgi aldım.

Bidon Adblue ile Pompa Adblue arasında fark var mı ?

Görevliye açık açık sordum. Ben daha önce bidonla satılanlardan almıştım bundan alsam ne farkı var ? Görevli ikisi de aynı ürün biri ambalajlı satılıyor biri pompadan istediğiniz kadar doldurabileceğiniz şekilde satılıyor kalite farkı yok dedi.

Bidon Adblue ile Pompa Adblue arasında fiyat farkı var mı ?

Fiyatları kontrol ettiğimde arada yaklaşık %30 fiyat farkı vardı. Fiyat farkını sorduğumda görevli bidonun ambalaj ve nakliye masrafları nedeniyle daha pahalı olduğunu söyledi. Adblue pompasının markası ile bidon üzerindeki marka aynı olunca fazla şüphe etmedim.

Biraz internette baktığımda da gerçekten çoğu kişinin markası yazan adblue pompalarını tercih ettiğini ama her yerde bu pompalardan olmadığı için bidonu mecburen tercih ettiklerini okudum.

Tesadüfen öğrendim.

Yeni otomobilim adblue’lu bir model olduğu için daha önce iki kez daha adblue almıştım ama bidon olarak satın almıştım. Bidon olarak alınca şöyle bir sorunla karşılaşıyorum, hemen anlatayım. Aracım adblue seviyesini göstermiyor ama az kalınca adblue doldurun diye uyarı veriyor. Adblue almak istediğimde kaç litre alsam diye kafa karışıklığı yaşıyorum. Küçük bidonları alsam litre fiyatı çok yükseliyor. 10lt alsam araç hepsini almazsa bidonu bagajda mı taşıyacağım diye ne yapacağımı şaşırıyorum.

Pompadan satılan adblue ise kafa karışıklığımı ortadan kaldırdı. Avantajları şöyle:

  • Kalite farkı yok.
  • Litre fiyatı daha düşük.
  • Ne kadar eksiğim varsa o kadar alıyorum.

Tesadüfen öğrendim bunları ama bundan sonra adblue pompası olan yakıt istasyonu gördüğüm zaman adblue depomu dolduracağım. Normalde 10 lt adblue kullanıma göre 6- 8 bin km kadar götürüyor. Aracımın deposu 12 lt alıyor diye biliyorum. Ortalama 7 bin km’de bir aracımı pompadan doldururum kafam rahat olur.

Önemli bir bilgi daha vereyim, bazı yakıt istasyonlarında farklı marka bir adblue pompası oluyor. Genelde bunları tercih etmemeye çalışıyorum çünkü kamyonlar için daha düşük kalite sunulduğundan şüpheliyim. Eğer bilginiz varsa yorumlardan yazın lütfen.

Son olarak adblue deposunun kapağı ile yakıt deposunun kapağı ayrı kapaklardır. Buna dikkat edin. Görevli personel biliyor zaten.

Yazımı okuduğunuz için teşekkürler blogumdaki diğer içeriklere anasayfadan ulaşabilirsiniz. İyi yolculuklar.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.