Rahat Bir Doğum İçin Tavsiyeler

Rahat Bir Doğum İçin Tavsiyeler
Ağustos 15 18:00 2016

Rahat Bir Doğum İçin TavsiyelerDoğum Öncesinde Yapılması Gerekenler .Öncelikle sakin ve stressiz olmalısınız. Kafanızdaki endişelerden kurtulup doğumunuzu rahat geçirmek için bazı doğum öncesi hazırlıklarınızı yapmalısınız. Böylelikle hem oyalanmış hem de endişelerinizi azaltmış olursunuz. Bir çanta hazırlayarak başlayabilirsiniz mesela. Doğum çantanız her an hazır bulunmalı. Bu çantada mutlaka bebeğinizin ve sizin ihtiyaçlarınız eksiksiz olmalı. Bunun yanında mutlaka doktor kontrollerinize aksatmadan gitmeli ve doktorunuzla her ayrıntıyı konuşmalısınız. Eğer normal doğum yapacaksanız doktorunuz doğumun hangi tarihte olacağına dair kesin bir bilgi veremeyecektir ama sezaryen ile doğum yapacaksanız sancının gelmesini beklemeden doktorunuz size net bir tarih verecektir.

Doğumunuzu sancısız yapacağınız için hemen süt gelmeyecektir ve bebek ilk anne sütü almadığı için sarılık olması muhtemeldir. Bundan dolayı bu konuyu mutlaka doktorunuz ile konuşun. Diğer yandan uzman biriyle normal doğumu kolaylaştırıcı egzersizler yapabilirsiniz. Sık sık nefes egzersizleri yapmayı da unutmayın çünkü doğum esnasında doğu nefes alıp vermenin oldukça büyük rolü vardır. Bunların dışında ağır işler yapmamaya ve bol sıvı tüketimine özen gösterin. Ayrıca bebeğinizle sık sık konuşup iletişim kurmanız sizi hem motive edecek hem de rahatlamanızı sağlayacaktır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise kullandığınız ilaçlar varsa bu ilaçları doktorunuza söylemelisiniz çünkü bu ilaçları doğumdan önce kesmeniz gerekebilir. Örneğin aspirin kullanıyorsanız mutlaka bırakmalısınız çünkü aspirin kanınızı seyreltir ve çok fazla kan kaybına yol açabilir. Bu da sizin ve bebeğinizin hayatını tehlikeye sokabilir. Doğum sancınızın ne zaman geleceği belli olmaz. Bu nedenle birilerine haber vermek için telefonunuzu ve telefon numaralarını yanınızdan ayırmayın. Ama mümkünse yalnız kalmamaya çalışın.

Doğum Sırasında Ve Sonrasında Yapılması Gerekenler

Doğum sancınız geldiğinde telaş yapmayın ve derin derin nefes alıp verin. Hastaneye ulaştığınızda doktorunuza güvenin ve asla endişelenmeyin. Normal doğumda sezaryene göre daha çabuk iyileşme gösterirsiniz. Doğumu yaptıktan sonra ve kendinizi toparladıktan sonra aynı gün içerisinde ayağa kalkıp sık sık yürümeye özen gösterin. Bu iyileşmenizi kolaylaştırır. Ayrıca bebeğinize ilk anne sütü vermeye çok özen gösterin.

  En Sık Görülen Kadın Hastalıkları
  Kategori:
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.