Roboski Kelime Anlamı Nedir ?

Roboski Kelime Anlamı Nedir ?
Mayıs 28 17:19 2016

Roboski kelime olarak ne anlama gelir ? Roboski kelimesi Kürtçe bir kelimeymiş  Wikipedia’ya göre Kürtçe’de yazılışı Robozkê diye geçiyor. Yani roboski kelimesi robozkenin teleffuzundan ibaret ve belirtilen yer ise  Şırnak ilinin Uludere ilçesinin Ortasu köyü. Ayrıca bilinene göre bu köy tarihi meşhur ipek yolunun üzerinde yer aldığı için çok eski bir yerleşim alanıymış. Osmanlı zamanında bölgeye yerleşen Sindi ve Guyan aşiretleri ile de büyüyen köy Uludere’nin en eski müslüman köylerinden biridir.

  Arkadaş Korkutma Linkleri +18 Korkunç Siteler
  Kullanılan Etiketler:
  Kategori:
Yorum Yap

1 Yorum

  1. Nurettin Encu
    Aralık 28, 14:43 #1 Nurettin Encu

    Kürtçe dilini bilen bir insan “ROBOSKi” kelime anlamını az çok tahmin edebilir. Ben orda doğup büyüyen biriyim. Ordaki halk ‘roboski’ kelimesini söylerken değişik bir şekilde telafuz eder örneğin; robozik, roböski, röbözik vb gibi telafuzları vardır fakat hepside aynı anlamı taşır. Ro veya rö akan bir suyu, dere anlamında kullanılır. Roboski köyünün yukarısında başlayıp bitişine kadar köyün iç kısmında geçen bir dere vardır. -Bozik kelime anlamı ise akan suyun veya derenin diğer tarafına geçerken taşların veya tahtaların üzerinden geçiş yapmak anlamında kullanılır. Köprü anlamında değil. Yani sonuç olarak ‘ ‘Roboski’ inin kelime anlamı ‘dereden geçiş’ anlamını taşır.bunun tam anlamını bilmek için kürtçe konuşmak ve anlamak gereklidir.
    Çünkü kürtçe yazmadığım için tam olarak o kelimeyi aktaramıyorum. Yani demek istediğim alan alaştırması yapmadan bir açıklamada bulunmayın. Enformasyon bilgiyi insanlar çok kullanıyorlar! Yanlış bilgi yanlış anlam yanlış aktarım yanlış bir yaşam.

    Bu yoruma cevap ver

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.