Rusya, Google’a 6.75 Milyon Dolar Ceza Kesti

Rusya, Google’a android işletim sistemli telefonlara üretim sırasında önceden yüklenmiş olan uygulamar dolayısıyla 6.75 Milyon Dolar ceza kesti.  Rakam ilk defa duyulduğunda çok büyük geliyor fakat bu rakam Google’ın bir saatten az sürede kazanabildiği bir para miktarı. Gelelim cezanın neden kesildiğine, Ceza haksız rekabet sebebiyle kesildi !

Rusya’daki mobil cihazlara bakıldığında ağırlıklı olarak akıllı telefonların ve bu akıllı telefonlarında Android işletim sistemi kullandığı görülüyor. Yine bilindiği üzere Rus arama motoru Yandex, Google’ın en büyük rakiplerinden biri olarak rekabet ediyor. Bu iki durum birleşince Yandex haliyle hakız rekabete yol açtığı için Android’e fabrika teslim haliyle yüklenmiş Google uygulamarını dava etmiş ve davayı kazanmış.

 Yandex’in Rusya’da Google için açtığı dava kazanıldı ve Rusya Google’a tam 6.75 Milyon Dolar yani Türk parasıyla 20.250.000 TL yapıyor. Burada mesele paranını büyüklüğü veya kim tarafından kesildiği değil. Mesele, bilişim dünyasınca görülecek olan haksız rekabet boyutu. Google’ın ön-yüklemeli uygulamalarının diğer ülkelerde de haksız rekabet olarak görülüp görülmeyeceği merak konusu oldu.

  Neden 4G Değilde 4.5G ? İşte Gerçek !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.