Saç Bakımı Nasıl Yapılır ?

En problemli saç tipi kuru saçlardır. Mat görüntüsü olan, çabuk kırılan ve kepeklenmeye de en müsait saç tipidir. Peki, saçlarımız neden kurur?

  • Şampuanınıza dikkat etmeniz önemlidir; saçlarınızı çok sık şampuanlamayın, şampuanların içeriğinde bulunan sert temizleme ajanları saçınızı nemli tutan doğal yağları soyar. Eğer kuru saçlara sahipseniz sizin için ideal olan şampuanın Ph değeri 4,5-6,7 aralığında olmalıdır.
  • Saçlarınıza nazik bir şekilde davranın; kuru saçlar en narin olan saç tipidir. Bu yüzden saçınıza özen göstermelisiniz. Yıkarken nazikçe parmak uçlarınızla ovalayarak köpürtün. Parmak uçlarınız ile saç derinizi ovalamanız yağ bezlerini harekete geçirir.
  • Saç bakım kremlerinden kullanın; kuru saçların neme ihtiyacı vardır. Bu nedenle alkol içermeyen saç nemlendiricilerini tercih edin çünkü alkol saçınızın daha fazla kurumasına nende olur.
  • Saçlarınız daha az fırçalayın; çok fazla fırçalamak dökülmesine ve kırılmasına neden olur. Saçlarınız her zaman nazik bir şekilde fırçalayın ve bu işlemi saçlarınız yaşken asla yapmayın. Kullandığınız saç fırçasının tipi de oldukça önemlidir. Delikli olan saç fırçaları sizler için çok daha iyi bir tercihtir.
  • Saç tedavilerinizin zamanı da oldukça önemlidir; eğer permayı Salı günü yaptırdıysanız boyasını Perşembe günü, saç kıvırma aletini ise cumartesi kullanın.
  • Sirke iyi bir tercihtir; kuru olan saçlarınız sirke ile canlanabilir. Sirke çok iyi bir nemlendiricidir, parlaklığı ve temizliği arttırır. Saçlarınızı durulayacağınız suya yalnızca bir yemek kaşığı sirke ekleyin. Sirke aynı zamanda kepek oluşumunu da engeller. Saçlarınızı şampuanla yıkamadan önce hafta da birkaç kez sirke ile masaj yapın.
  • Parlaklık için yumurta kullanabilirsiniz; saçlarınıza süper bir parlaklık vermek ve temizlemek için ılık bir suyun içine yumurta kırın ve saçınızı yıkayın, ılık suyla iyice durulayın.
  Gebelik Döneminizde de Seksiliğinizden Ödün Vermeyin

Fazla yıpranmış saçlara parlaklık kazandırmak için ise bu tedaviyi uygulayın;

2 yemek kaşığı zeytinyağını,3 yumurtayı ve 1 çay kaşığı sirkeyi iyice karıştırın. Bu karışımı saçlarınıza uygulayın, plastik boneyle saçlarınızı kapatın ve 30 dakika beklettikten sonra her zamanki gibi şampuanlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.