Samsung Z1: İlk Tizen Telefon Çıktı !

Ocak 14 12:01 2015

Samsung bildiğiniz gibi bütün modellerinde Android kullanıyor, uzun zaman önce  Tizen yazılımcılarına söz veren Samsung şimdi sözünü tutuyor. İlk Tizen işletim sistemi yüklü telefon olan Samsung Z1 bugün Hindistan’da piyasaya sürüldü. Yakında ülkemiz için de üretilip üretilmeyeceğii göreceğiz.Tizen Nedir ?

Tizen, android gibi bir işletim sistemi olup. Linux üzerine kurulmuş açık kaynak kodlu bir yazılımdır. İşletim sisteminin geliştiricileri bu işi gönüllü olarak yapar ve tek destekleri bağışlardır. Ayrıca Tizen projesi Linux Vakfı ile vakıf bünyesinde yer alan, içlerinde Samsung ve Intel gibi şirketlerin yer aldığı “Teknik Yönlendirme Grubu” tarafından yönetilmektedir. Tizen Projesi ve tüm hakları Linux Vakfı’na ait bulunmakta.

Tizen işletimi sistemi yüklü olarak piyasaya sürülen Samsung Z1’de yeni nesil LTE yok bunun yerine 3G var. 1.2GHz dual-core işlemciye, 768 MB RAM’e 3.1 mp kamerası olan telefonun 4 GB hafızası var ve ekstra hafıza kartı takılabiliyor.

Hindistan’da 90 USD fiyat ile satılacak telefonun fiyatının uygun olmasındaki en büyük sebeb yüklü olan işletim sisteminin ücretsiz olması. Örneğin yeni bir bilgisayar aldığınızda FREEDOS seçeneğini seçerseniz Windows yüklü olmayan ve bu sebeple lisans ücreti eklenmemiş bir bilgisayar almış olursunuz.

Tizen’ Artık Çok Duyacağız

Samsung’un bu desteği ile adını dünyaya duyuran Tizen, önümüzdeki günlerde daha çok konuşulacak ve diğer cihazlarda da kullanılabilecek.

  Girişimcilere Kuruyemiş Bayiliği Fırsatı
  Kullanılan Etiketler:
  Kategori:
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.