Sawstop: El Kesmeyen Testere Nasıl Çalışıyor ? Ayrıntılar

Sawstop: El Kesmeyen Testere Nasıl Çalışıyor ? Ayrıntılar
Kasım 28 17:10 2015

Sawstop adlı firma geliştirdiği teknoloji ile devrim niteliğinde bir adım attı.  Testere, kesme işlemi sırasında parmağınıza dokunursa kendini ortadan yok ediyor. O kadar beğenildi ki, kısa videoları sosyal medyada bile ilgi görmeye devam ediyor. İş güvenliği konusunda çığır açan teknoji hakkında daha fazla bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Pek çok kişinin hayatını karartan iş kazaları üzerine çalışmalar her geçen gün artıyor. Bir anlık dikkatsizlik veya tedbirsizlik insan hayatını ileri seviyede etkileyebilmektedir. Testereyi nasıl daha güvenli hale getirebiliriz diyerek yola çıkan Sawstop adlı ABD şirketi, geliştirdiği teknoloji ile insana dokunduğu anda yaralanmaya yol açmadan duran bir testere üretmeyi başardı.

Üreticin 4 Tip testeresi bulunmakta ve hepsinde bu güvenlik sistemi mevcut. Küçük taşınabilir tipten en büyük profesyonel modele kadar hepsi mevcut. Model isimleri Jobsite, Contractor, Professional ve Industrial. Sırasıyla boyutları ve tabla ölçüleri de büyüyor. Motor tipleri ise 1, 1.75, 3, 5  ve 7.5 Hp’lik seçeneklere sahip. Fiyatlardan bahsetmek gerekirse, şuan amazonda Jobsite 1.300 USD ve Professional ise 3.300 USD satış etiketine sahip. Tabiki motor seçeneklerine göre fiyatlar değişmekte.

SawStop’un Testereleri Nasıl Oluyor Da El Kesmiyor ?

Şirket patentli teknolojisinin nasıl çalıştığını açıkladı. Testereye sürekli olarak küçük bir elektrik sinyali veriliyor. İletken olan insan cildi testereye değdiği anda sinyal değişiyor. Güvenlik sistemi de sinyalin ardından ani durdurma işlemini uyguluyor. Bıçak dişlerine tam oturacak şekilde tasarlanan alüminyum frenleme sistemi bıçağa oturarak sert bir şekilde durmasını sağlar.  Sistem bunlar olurken motorun da gücünü kesmektedir. Tüm bu işlemler 5 milisaniyenin altında gerçekleşiyor.

 “1 Saniye 1000 Milisaniyedir.”

Bıçağın dönme momentumu frenlemeye tepki olarak bıçağı masanın altına gönderiyor. Bu şekilde güvemlik maksimum seviyeye yükseltiliyor.  Biten durdurma işleminin ardından yeni bir bıçak ve fren balatası takmak ise çok kolay ve 5 dakikada düzenek eski haline geliyor.

  Traffic Racer Para Hilesi ve Taktikleri [ iOs + Android ]

[ot-video][/ot-video]

SawStop Şirketi Hakkında

Sistemin mucidi  Dr. Steve Gass ve arkadaşları tarafından 1999 yılında ABD’nin Oregon eyaletinde kurulmuş ve tüm kıtada onlarca bayisi bulunmakta. İlk masa testerelerini 2004’de satan şirketin ihracat yaptğı başlıca ülkeler  Kanada, Japonya,  Güney Kore, Tayvan (ROC), Çin (PRC), Yeni Zelanda ve Avusturya.

Oregon Nerede ?

Oregon , ABD’nin eyâletlerinden birisidir. Pasifik okyanusu kıyısında yer alan eyâletin kuzeyinde Washington, güneyinde Kaliforniya ve Nevada, doğusunda ise Idaho bulunmakta. Columbia nehri kuzey, Snake nehri ise doğu sınırlarının büyük bir kısmını oluşturmaktadır.

Şirketin web sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz. Amozon’da da fiyatlara göz atabilirsiniz.

Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.