Scrivener: En İyi Metin Düzenleyicisi, Nedir ? Ne İçin Kullanılır ?

Scrivener: En İyi Metin Düzenleyicisi, Nedir ? Ne İçin Kullanılır ?
Kasım 18 17:24 2015

Scrivener Nedir ?

Literature & Latte  tarafından yazılan Scrivener çok güçlü, içerik odaklı ve zengin araçlarla donatılmış bir metin düzenlemeyazılımıdır. Kelime olarak Scrivener, arzuhalci demektir. Yazılım yazarın sadece ve sadece yazdıklarına odaklanması vemükemmel bir iş çıkarması için geliştirilmiştir. Tüm metin düzenleyicilerin aksine, kullanılmayan araçlarla değil hepsi gerekli olan ve yazarın işini kolaylaştıracak araçlarla donatılmıştır. Yazılan paragraf ve cümlelerin üzerinde tam bir hakimiyetkurmanızı sağlar. Gazeticiler, yazarlar, editörler,  tercümanlar ve akademik çalışanların çoğu bu yazılımı kullanmaktadır. 

Scrivener Ne İçin Kullanılır ?

Araştırma projelerinde mükemmel bir sunum hazırlamak için scrivener’i tercih edebilirsiniz. Özellikle uzun soluklu yazılarda hiyerarşik sistem sayesinde, sahnelerinizi, sayfalarınızı ve paragraflarınızı bir ağacın dallarını kontrol eder gibi, izleyebilir, düzenleyebilir istediğiniz bölüme geçerek hiyerarşik olarak metinlerinizin üzerinde çalışabilirsiniz.  Scrivener bir kelimeişlemcisi ve içerik yönetim sistemi olarak da kullanılmaktadır. Bu yönüyle, araştırma yazılarında yazarlara büyük kolaylıksağlamaktadır. Scrivener, masasının üstü notlarla dolu olan kafasında plan canlandırmak zorunda kalan yazarların hayatını tümüyle değiştirerek onları herşeyi bilgisayarda tasarlayıp yazabilecekleri harika bir ortama kavuşturabilen ender yazılımlardan biridir.

Derlemek İçin Mükemmel Bir Araç

Scrivener ile hazırladığınız içerikler üzerinde kolayca işlem yapabilirsiniz. Örneğin tüm sayfaları yazdırmak istediğiniz program sizin için gerekli tüm ayarları yapar. Microsoft Word, RTF, PDF ve HTML olarak sorunsuz çıktılar alabilirsiniz. Yazılım Exportişlemlerinde bir yazarın kafasına takmaması gereken tüm işlemleri çözebiliyor.

Scrivener’i Türkçe Kullanabilir Miyim ?

Yazılımın Türkçe versiyonu henüz yayınlanmamıştır. Parabirimi olarak da TL eklenmemiştir. Bu sebeple lisans ücretini Türk Lirası olarak ödeyemiyoruz.

Literature & Latte Şirketini Tanıyalım

2006 yılında kurulan şirketin kurucusu bile Scrivener’in bu kadar ses getireceğini tahmin etmemiş. En başta roman yazmak için basit bir program olarak ortaya çıkan yazılım. Hiyerarşik yapısını gören herkes tarafından çok beğenilmiş ve isteklerin ardı arkası kesilmemiş. Taleplerin doğrultusunsa gelişen yazılım bugün kelime işlemcileri arasında zirvede oturuyor. Şirket 7 kişilik bir ekip tarafından yazılım geliştirmeye ve pazarlama yapmaya devam ediyor.

  Ücretsiz ERP Yazılımları

Mobil Olarak Kullanılabilir Mi?

iOS platformuna geçmek için halen çalışmaların devam ettiği belirtiliyor. Web sitelerinde hem iPhone hem de iPad için kullanılacak olan aplikasyonun henüz duyurulmadığını fakat bittiğinde senkronize olarak çalışacağını da ifade etmişler.

Scirvener’i Nasıl İndirebilirim ?

Yazılım lisans ücreti istiyor bu sebeple tam sürüm için 40 USD ödemek zorundasınız. Eğer deneme sürümünü indirip yazılımı kullanmak ve incelemek istiyorsanız 30 gün limitli sürümünü indirebilirsiniz.  Hem Windows hem de Mac kullanıcıları için iki ayrı versiyon mevcut. Ayrıca şirket toplu alımlarda indirim de yapıyor. Eğer yazarladan oluşan bir kadronuz varsa envanterinizde olması gereken bir yazılım olduğunu hatırlatmak isterim.

Yazılımın deneme sürümünü buradan indirebilirsiniz. İşletim sisteminize uygun versiyonun üzerine tıkladığınzda “Scrivener-installer.exe” dosyası download edilecektir. İnen dosyası açarak kurulum yapabilirsiniz.  Aynı sayfada ilk kez kullanacak olan acemiler için eğitim videosu da mevcut. Bant genişliğinize uygun olan videoyu indirerek mutlaka izleyin.

Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.