SEO Nasıl Yapılmaz ? SEO’da Ferrari Teorisi – Bunları Yapma 1. Sırayı Kap

SEO Nasıl Yapılmaz ? SEO’da Ferrari Teorisi – Bunları Yapma 1. Sırayı Kap
Ekim 24 14:15 2016

Arama motoru optimizasyonu yani SEO nasıl yapılır ? Başarısız olmak için yapılması gerekenleri yapmayarak yapılır. İşte bu sebeple bu yazımda başlangıç hatta ileri seviye SEO ile ilgilenenlerin yaptıkları hatalar üzerinde duracağım. Yazımda paylaşacağım bilgilerin kişisel düşünceler olduğunu unutmayınız, bu sebeple merak ettiğiniz hatta inkar ettiğiniz fikirler olur ise bana aşağıdaki yorumlar kısmından yazabilirsiniz.

Havuç Tutulmuş Tavşan Olmayın !

SEO nasıl yapılmaz ? SEO’nun peşinden koşarak yapılmaz. Bu konuya açıklık getirelim. Bildiğiniz gibi SEO dediğimiz şey google’da üst sıralara çıkmak için yapılan uygulamalardır. Bizim gibi milyonlarca kişi google’da üst sıraya çıkmak için uğraştıkça google da bu milyonlarca uyanık adamı nasıl daha doğru bir şekilde sıralarım diye uğraşmaktadır. Farklı olmak zorundasınız. Forumlarda herkesin yaptığını yaparsanız herkes gibi olursunuz ve sizi öne çıkaracak bir farkınız olmaz. Ayrıca merak etmeyin yol göstereniniz de çok olur. Yani havuç tutulmuş tavşan gibi davranırsanız havuç uzatacak olan çok olur.  Bunun yerine kimsenin henüz anlamını çözemediği halde dilinden düşüremediği özgün kelimesine yoğunlaşmalısınız.

Özgün olmak sizi google’da yükseltir bu bir gerçektir. Google da bunu ister. Neden mi ? İnternete bir haber düştüğünde zibilyon tane adam aynı şeyi yazıp paylaşır, eğer bir haber sitesi iseniz sorun yok. Tüm dünya havuza düşen bir Ferrari’den bahsederken sizin birşey olmamış gibi davranmanız abes kaçacaktır.

Diyelim ki siz de herkes gibi “Ferrari havuza düştü.” diye başlık atıp yayınladınız. Google gibi düşünün, neden sizin yazınızı en üste koysun ? Herkes gibi iki paragraf yazıp aynı başlığı attınız peki neden 1. sırada olmayı hak edesiniz ? Yada şöyle sorayım siz google olsaydınız kimi en üste çıkarırdınız ?

Google 1. sıraya, arama çubuğuna “ferrari suya düştü” yazan adamın ulaşmak istediği siteyi koyar. İşte bu denklemi çözmek, sizi en başarılı SEO uzmanından daha zeki biri yapacak.

  Blog Yazarak Para Kazanmak İsteyenlere Yol Haritası

Basit ve küçük adımlarla yavaş yavaş ilerleyelim, google’da arama yapan kişinin adı John olsun, arama konusu ise bahsettiğimiz gibi “ferrari havuza düştü”. Şimdi bu John’un ne istediğini düşünelim. John arkadaşları ile konuşurken, biri ona “havuza düşen Ferrari’den haberin var mı?” diyor ve bu kardeşimiz hemen en yakın google’a girip bu konu hakkında arama yapmaya karar vermiş.

Şimdi bu John kardeşimizin arama yaparken aklında dönen tilkileri hayal edelim;

  • Gerçekten havuza düşen bir ferrari var mı ?
  • Havuzun ortasında batmış bir kırmızı bir ferrari mi göreceğim ?
  • Bu ferrari o havuza nasıl düşmüş ?
  • Bu olay nerede ve ne zaman olmuş ?
  • Yanlışlıkla mı olmuş ? Bilerek mi yapmışlar ?
  • Gerçekten düşmüş ise nasıl çıkaracaklar ?
  • Bu ferrari sudan çıksa çalışır mı ?
  • Şöför kullanırken mi oldu, park halindeyken mi gitti düştü ?
  • Ferrari acaba son model mi yoksa eski bir külüstür mü ?

seo-ferrari-teorisiGördüğünüz gibi John çok meraklı ve bunların hepsini öğrenmek istiyor. Bu kadar bilgiyi elde etmek için tek tek onlarca sitede aynı yazıyı okumaktansa en üstte çıkan siteye girip tüm merakını gidermesi gerekiyor. Çünkü zaman çok kıymetli, başarılı bir arama motoru ise kullanıcısına en çok bilgiyi en kısa zamanda verecek olandır. Bu sebeple google yukarıdaki soruların cevaplarını içeren bir web sitesi sayfasını tespit etmek zorunda ve bunu üst sıralara yerleştirmeli. Böylelikle vazifesini yapmış olacak.

Peki google nasıl anlıyor bu kadar bilgi içerdiğini ? Zaten yazılmış milyonlarca satır algoritmanın, yüzlerce sunucunun ve mühendisin amacı budur. Örneğin “ferrari sudan çıksa çalışır mı” diye arama yapıldığında girilen herhangi bir siteden 3 saniye içinde çıkılıyorsa bu ne demektir ? Bir çocuk bile hemen anlar; demek ki bu sorunun cevabı bu sayfada yok. Bunun gibi yüzlerce hatta binlerce veri analizini destekleyen hipotez var.

  İsimtescil'den Domain Transferi Nasıl Yapılır ?

Eğer birinci sıraya yerleşmek istiyorsanız, John’un aklındaki merakı giderecek en kapsamlı sayfayı hazırlamanız gerekiyor. Bunu yaparken, kendinizi şartlandırmadan söyle yazmalıyım böyle yazmalıyım demeden, anahtar kelimeleri saymadan, gereksiz keywordler eklemeden, okuyucunun gözünü yormadan, mümkünse sizin kendi çektiğiniz “suya düşen ferrari” ile desteklenmiş bir yazı hazırlarsanız birinci olmanız büyük ihtimaldir.

  Kategori:
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.