Ses Kısıklığının Nedenleri ve Tedavisi

Ses Kısıklığının Nedenleri ve Tedavisi
Ekim 25 13:35 2019

Ses; akciğerlerden gelen havanın ses telleri arasından geçişi ile oluşur. Gırtlak kaslarının yardımı ile birbirine çarpan ses telleri havanın etkisi ile titreşir. Ses tellerinden başlayan ses; boğaz, burun, sinüs ve ağız boşluklarında oluşan rezonans ile son şeklini alır. Ses kısıklığı ise zaman zaman ses bozukluklarından biri olarak meydana gelebilen bir durumdur.

Ses Kısıklığına Ne Sebep Olur?

Ses tellerinin normal şekilde çalışabilmesi için titreşim yapan iç serbest kenarların yüzeyi düzgün ve sağlıklı olmalıdır. Ancak bu bölgede herhangi bir polip, tümör veya nodül gibi patolojik durumlar ya da düzensizlikler ses kısıklığı yaratabilir. Ses tellerinin ödemlenmesine neden olan ses teli iltihabı (larenjit), boğaz ve sinüs enfeksiyonu, sigara, alkol, reflü, sesin aşırı zorlanması gibi durumlar da ses kısıklığına neden olur.

Teşhis ve Tanı Nasıl Konulur?

Ses kısıklığı için bu durumun ne kadar sürdüğü, sabah ya da akşam saatlerinde olması, sigara alışkanlığı, sesin aşırı zorlanması şeklindeki detaylar bu hastalıkta en önemli verilerdir. Larinks muayene aynaları, endoskopik yöntemler ya da burundan yapılan muayene yöntemleri ile ses detayları detaylı olarak incelenmektedir. Özellikle sigara ve alkol kullanımı olan kişilerde yaşanan ses kısıklığı durumlarında bir haftadan uzun süren ses kısılmalarında mutlaka doktora gidilmelidir.

Tedavi Yolları Nelerdir?

Ses kısıklığı için tüm tedavi yöntemlerinde öncelikle ses kullanımının azaltılması yani ses istirahati, sigara kullanımının yasaklanması, ılık su alımı tavsiyesi ve mide asit salgısının düzenlenmesi gereklidir. Tümoral hastalıklar dışında lazer tedavisi ile çok etkili sonuçlar alınmaktadır. Ses teli iltihaplarında ise antibiyotikler ve ödem azaltan ilaçlar ile kısa zamanda olumlu sonuçlar alınmaktadır. Ses teli nodüllerinde de ses kısıklığı söz konusu olurken polip veya tümöral hastalıklar için cerrahi işlemler söz konusudur. Kötü huylu bazı hastalıkların tanı ve teşhisinde erken dönemde cerrahi yerine ışın tedavisi uygulanabilirken bu konuda çok çeşitli tıbbi tedavi seçenekleri ve görüntüleme yöntemleri gelişmektedir.

  2000'lerde Bilgisayar Fiyatları Ne Kadardı ?

Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ses kısıklığı için olumsuz olan unsurlar başlıca; boğazdaki mukozanın kuruması, sigara ve alkol kullanımı, mide asidi ve sesin aşırı zorlanmasıdır. Bol su içilmesi, burun tıkanıklığı ve sinüzit gibi ses tellerini olumsuz etkileyen rahatsızlıkların çözülmesi, yüksek sesli konuşmalardan kaçınılması ve sigaradan uzak durulması oldukça önemlidir.

Kış aylarında hastalanmanız daha kolaylaşır. Her derde deva diye meşhur olan çörek otu, öksürük ve grip de dahil bir çok sorundan kurtulma konusunda yardımcıdır.

Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.