Sipariş Takibi Nasıl Yapılır?

sipariş-takibi-nasıl-yapılır

Sipariş takibi nasıl yapılır ? Nasıl yapılmalı ? Şirketlerde sipariş geldikten sonra yönetilen süreç genellikle sipariş takibi olarak adlandırılır. Pratikte siparişin takibini yapmak sadece depocu personeli arayıp mallar hazır mı demekten ibarettir buna karşın, bu yetersizlik ileriye dönük olarak bakıldığında komik bir seviyededir. Doğru sipariş takibi yapan bir şirket siparişi veren alıcıya kesin bir termin tarihi verebilmelidir. Bunu da sipariş takibi doğru bir şekilde uygulayarak yapabilir.

Sipariş takibini düzgün yapan şirketlerde müşteri memnuniyeti daha yüksektir ve alıcıların sizin şirketinizi tercih etmesinde rol oynayabilir. Kimse aynı fiyattan ürün satan iki şirket arasından, termin tarihi vermeyeni seçmez.

Sipariş takibini yapan kişi, listeyi inceledikten sonra, kalem kalem ilerleyerek, hangisinin üretilen, hangisinin tedarik edilen olduğunu işaretlemeli. Ardından üretilecekler için üretime iş emri vermeli ve tedarik edileceklerin listesini satınalma departmanına iletmeli.

Yapılan tabloda, üretilecekler ve tedarik edilecekler işaretlendikten sonra. Yanlarına kalem kalem, hangisinin ne zaman üretileceği veye tedarik edileceği yazılmalı. Bu tarihlerden en geç olanı siparişin termin tarihi olarak belirlenmeli. Aksi taktirde o sipariş bir kalem dahi eksik olsa tamamlanmamış addedilir.

Tedarikçilerin hepsi teker teker aranarak, toleranslı bir şekilde termin tarihi alınmalı. Üretimde ise verilen iş emrine istinaden ustabaşlarından toleransları ile üretilip depoya sevk edileceği tarihler teyit edilmeli. Bu toleranslar neticesinde, müşteriye örneğin 01.01.2018 tarihinde alınan siparişiniz 3 gün toleransla 08.01.2018 tarihinde hazır olacak denilebilir. Bilgilendirirken (+,- 3)(08.01.2018) termin tarihidir diye belirtilir.

Sipariş takibini mutlaka bilgisayardan yardım alarak yapmalısınız, bunu bir kağıt üzerinde de yapabilirsiniz fakat, içinde bulunduğumuz çağda halen kağıt kalem ile iş yapmak gülünç ve girift işler için yetersiz olacaktır. Excel’den başlayarak bilgisayar yardımı almak en basit yöntemdir. Daha ileri bir seviye olarak ERP yazılımı kullanmak ise işlerinizi daha ileri götürür, sipariş girildikten sonra, reçeteleri ve tedarik/termin bilgisi işlenmiş olan yazılım size 3 saniye içerisinde siparişin ne zaman hazır olacağını bildirir ve toplanacak bu malların arasında sorunlu olan varsa hemen tespit edilip çözülmesini hızlandırır.

Termin tarihi vermek ve sipariş takibini düzenli olarak her gün sorgulayarak yapmak, müşterinizin aklındaki muallak bilgileri netleştirir, işlere hız kazandırır ve tedarikçiler üzerindeki ciddiyetinize katkı sağlar. Ciddiye alınan işlerin daha sorunsuz ve hızlı gerçekleştiğini kesinlikle unutmayın.

Abone OL
Bildir
guest

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments