Şirkette Lider Olmanın 4 Altın Kuralı

lider-özellikleri-nelerdir

İster yönetici olun, ister yönetilen bu yazıyı mutlaka okuyun. Bahsedeceğim vasıflara sahip olmaya yöneticiler zamanla birlikte elenmeye mecbur kalacaklar. Alttan gelen biri bunları yapıyorsa er yada geç liderin yerini alacak. Felekat tellalığı yapmıyorum merak etmeyin, sadece gerçeği söylüyorum. Sakın beni dokuz köyden kovmayın ! Beyler, kovsanız da yazacağım. Eğer sen bir yönetici ise, şirket sahibi ise veya pazarlama ekibinin başı isen ve bunları yapmıyorsan bir gün tahtını kaybedeceksin. Ya bu deveyi güt ya bu diyardan git.

İşte başlıyoruz. Hazır olun !

1- Şeffaf Olmak

Bir lider kendi ekibine karşı her zaman açık, berrak olmalı. Liderin yüzüne bakıldığında, bunun kafasında yine kaç tilki takla atıyor denmemeli. Şeffaf olmak, ekibin size karşı sadakatini arttırır, özellikle rekabetin ve kar hacminin devasa olduğu sektörlerde ekipten bir adam kaybetmek bile şirketin sendelemesine sebep olabilir. Böyle ciddi bir konuda, hamlelerinizi atarken iyi düşünün. Kendi ekibinize karşı açık olun, onların arkasından farklı konuşarak kendinizi zeki zannetmeyin.

İnsanlar berrak olmayan karakterlere karşı sadakat konusunda sıkıntılar yaşar. Bunun en büyük sebebi, güven duygusunun temelinin sağlamlaştırılamaması. “O benim arkamdan böyle der mi?”,”O beni gözden çıkarır mı?” diye düşünmek bir kurt gibi iç kemirmekten başka işe yaramaz. Ya göründüğün gibi ol yada olduğun gibi görün!

2- Tasdik Etmek

Tasdik edin. Ekip her zaman liderin tasdiğini almak istemeyebilir. Buna karşın onlara ne yaptıklarını sorup, ardından onaylamanız ekip üzerinde otorite kurmanızı güçlendirir. Atılan herhangi bir adımda, ekip arkadaşınızı çağırıp yaptığı çalışmanın ne kadar doğru olduğunu, ne avantajlar sağlayacağını, onun bile aklına gelmeyecek sonuçları ona söyleyerek tebrik edin. Hem fark edildiğini düşünecek, hem başarılarının gözden kaçmadığını düşünecek, hem bir sonraki çalışması için mutlaka size danışması gerektiğini düşünecek hem de sizi gerçek bir lider olarak görecek.

3- İletişim Kurulabilir Olmak

İletişim kurmak demedim, iletişim kurulabilir olmak dedim. Evet doğru, bir lider olmak için iletişim şart. Bundan bahsetmek bile gereksiz. Peki bir liderle iletişim kurulabilir olmak ne demek ? Gece saat 2’de aklına gelen fikri mesajla liderine hiç çekinmeden atabilmek demektir. Yok canım gece gece ne mesajı ?! Evet efendim, doğru duydunuz.  Ekip ve lideri arasında iletişim kurmada zaman ve mekandan dolayı çekinmeler yaşanıyorsa o ekip hedefine rakiplerini parçalaya parçalaya ulaşamaz !

4-  Vaatleri Yerine Getirmek

Hiç kimse babasının hayrına çalışmaz, bunu asla unutma. Eğer çalışıyorsa, büyük ihtimalle babasının şirketidir yine de yakında motivasyonu bitecektir. Vaatleri mutlaka yerine getirin. Bir lider çok sık olmamakla birlikte ekibine vaatler vermeli, hedefler gerçekleştiğinde vaatleri yerine getirmeli. Bu hiç şüpheyle bakmaya gerek olmayan bir mesele. Vaatleri yerine getirmemenin bir kaç adım sonrası, başarısızlık ve adam kaybetmektir. Ekip dağılıyorsa bunun tek suçlusu liderdir. Hatayı önce kendinde ara.

Vaatler çalışma ortamlarında motivasyonun yükselmesine sebep olur. Ekip belirtilen hedefe ulaşmak için elinden geleni yapar, yeri geldiğinde ailesini ikinci plana atar, eşini hatta çocuğunu üzer, isteyerek yapmaz tabi ki tüm emekler yine eşi ve çocuğu içindir. Bunlara rağmen verilen emekler, vaatler ile neticelenmezse başlayan güven yıkımı, her şeyin mahvolmasına sebep olur.

Abone OL
Bildir
guest

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments