Şişkinlik Yapan Gıdalar

Şişkinlik Yapan Gıdalar
Ağustos 20 09:55 2016

Şişkinlik Yapan Gıdalar. Hazımsız sorunu kadın ve erkeklerde oldukça fazla rastlanan bir problemdir. Ülkemizde kültürümüz gereği yediğimiz gıdaların hazmedilmesi oldukça zordur.

Gıdaların hazmedilmesi için, kolay sindirilebilir olması lif içermeleri gerekmektedir. Yani yeşil gıdalar kolay sindirilebilirken, bakliyatlar şişkinlik yaptığı için zor sindirilir ve bu da dışkılama sorunlarına yol açar. Şişkinlik yapan gıdalar dengeli bir şekilde tüketilmelidir ve özellikle lifli gıdalar su ile birlikte tüketilmemelidir. Bu nedenle beslenme listenize ekleyeceğiniz bol yeşillik ve su, sindiriminizi kolaylaştıracaktır.

Şişkinlik yapan gıdalar gaz yapar ve gazınız çıkmazsa, sancı yaşayabilirsiniz ve bu da hayatınızı olumsuz yönde etkiler.

Gaz ve Şişkinlik Yapan Gıdalar Nelerdir?

Başta kuru fasülye olmak üzere, bakla, soya fasülyesi, bezelye gibi bakliyatlar, erik, kayısı, üzüm, şeftali, armut, kabak, turp, lahana, salatalık, kızartmalar, şekersiz sakız, yumurta gibi gıdalar oldukça şişkinlik yapar.

Bu gıdaları su ile tükettiğinizde şişkinlik yapacaktır. Ayrıca soda, dondurma, süt ve bira gibi içecekler de şişkinlik yapmaktadır. Mesela sütü kakao ile birlikte tüketmeniz, şişkinlik yapmasını önleyecektir. Tabi yapay tatlandırıcılar ve şeker ilave etmeden içmelisiniz.

Bakliyatları da iyice ıslatıp temiz su ile pişirmeniz fazla gaz yapmasını önleyecektir. Hazımsızlık sorunu yaşayanlar için papatya ve rezene gibi bitki çaylarını tüketmek oldukça rahatlatıcı etki sağlamaktadır.

Şişkinlik Önlemek için Yapılması Gerekenler

Şişkinliği önleyici gıdalar arasında bitki çaylarının etkisi yadsınamayacak kadar önemlidir. Papatya, rezene, anason ve nane çayları şişkinliği ve midedeki gaz ağrılarını giderici özelliğe sahiptir.

Şişkinlik yapan gıdaları tükettikten sonra kısa bir yürüyüş yapmanız ve karnınızı ovalamanız da oldukça  işe yarayacaktır ve böylece gaz çıkararak şişkinliğinizi doğal yolla giderebileceksiniz.

Her yiyeceği ölçüsünde yiyerek gereksiz çikolata tüketmemeniz, bu sorunu yaşamanızı önleyecektir.

  Karnım Ağrıdığında Ne Yapmalıyım?
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.