Sitemin Neden Yandex’te İndexlenmediği Buldum

yandex indekslenmeme sorunu

Genellikle arama motoru olarak Google’ı tercih ederim. Web sitelerimin hangi kelimede kaçıncı sırada çıktığını da haliyle Google’dan takip ediyorum. Bir kaç gün önce aklıma geldiği için teknobilim kelimesinde Yandex’te kaçıncı sırada olduğumu merak ettim. Yandex’te arama yaptım ama o da ne ? Sitem Yandex’te çıkmıyor yani sitem Yandex’te indekslenmemiş bile. Konuyu araştırmaya karar verdim ve sorunu çözdüm.

Öncelikle Yandex’in webmaster araçları sistemine üye olup bağlandım ve sitelerimi ekleyip doğrulama işlemi yaptım. Hemen soldaki menüden hata nedir neden indeks almıyorum diye bakayım dedim ama hiç bir şey bulamadım. Reindex butonu ile rastgele linklerimi tekrar taranması için yazdım fakat sağlıklı sonucun daha sonra geleceğini anladım. Aradan bir kaç gün geçti ve Webmaster araçların site sağlığında bir uyarı belirdi. FATAL ERROR. Kritik bir hata varmış; öne çıkan görsel de gördüğünüz üzere Yandex bana şöyle diyor; botlarımız web sitenize erişemiyor !

Nasıl olur ? Yandex botları nasıl erişmez siteme ?

Uyarıda yazdığı gibi yaptım hosting firmam ile görüştüm ve gerçeği öğrendim. Meğer hosting şirketi yandex’in botlarını engellemiş. Bunu ilk defa duydum. Destek talebime verilen cevapta varsayılan olarak Yandex botlarının engellendiğini ve Cpanel’den istediğim zaman açıp kapatabileceğimi bildirdiler. Gerekçe olarak ise bazı örümcek botların sitelerin Cpu kullanımını aşırıya kaçırdığını belirtmişler. Sadece Yandex’in indeksleme botlarına karşı düşünülmemiş bu önlem, listede 5-6 adet arama motoru var Google dahil.

Buna karşın Google varsayılan olarak izinli iken Yandex tam tersi engellenmiş. İşte bu sebeple 1 tane dahi indeksim yok Yandex’te.

Yandex bot engellemelerini kapattım. Daha sonra webmaster araçlarında tekrar bot taraması talebi oluşturdum fakat yaklaşık 15 gün bize zaman verin şeklinde uyarı aldım. Şimdilik sadece bekleyeceğim. İlerleyen günlerde indekslenme durumunu burada sizlerle paylaşırım.

Aynı durum sizin de başınıza geldiyse, önce web siteniz için ban, virüs ve sağlık taramalarını yaptırın eğer hiçbir sorun yok ise hosting firmanız ile görüşün.

Edit: 5 gün sonra iki ayrı sitemin anasayfaları yandex’de indexlendi.

Edit: 20 gün sonunda tüm sitelerim yandex’de indexlendi.

Abone OL
Bildir
guest

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments