Somon Balığının Faydaları Nelerdir ?

Somon Balığının Faydaları Nelerdir ?
Ağustos 14 10:43 2016

Somon Balığının Faydaları Nelerdir ? Somon balığı tuzlu ve tatlı sularda yaşayan balık türlerinden bir tanesidir. Somon balığı yağlı bir balık türü olduğundan dolayı genellikle ızgara yapılarak yenir. Somon balığı omega3 yağ asitlerinin mükemmel kaynağıdır. Fırında veya ızgara yapılmış bir somon balığı, kalp, beyin, kemik ve göz gelişimi için çok faydalı olduğu biliniyor. Ayrıca balık tüketimi depresyona iyi geldiği belirtiliyor. Kanser, astım ve artirit gibi hastalıklarında da destekleyici tedaviyi üstlenir. Bu yazımızda somon balığının nasıl pişirilmesi gerektiği hakkında da bütün bilgileri bulabilirsiniz.

Somon Balığı Nasıl Pişirilir ?

Somon balığı içerdiği yoğun yağ dolayısıyla kızartma yöntemiyle pişirilmeye uygun olmayan balık türlerindendir. Kızartma yöntemi bütün yemekler için besin yararlarının büyük bölümünü öldüren pişirme yöntemidir. Vücut sağlığımızı düşündüğümüz zaman balığın fırında, ızgarada veya buğulama şeklinde yapılması tavsiye edilmektedir. Somon balığı pişirildikten sonra diğer balıklara oranla daha fazla koku ve tat bırakır. Hatta bu pişirilme yöntemlerinden önce uygun baharatlarla marine edilmesi de uygun olur. Eğer baharatlarla marine etmek isterseniz zeytinyağı, karabiber, tuz, kekik ve sarımsak karışımıyla birlikte 40 dakika bekletmeniz yeterlidir. Ayrıca somon balığı pişirme yöntemleri nelerdir. Bu yazımızda pişirme yöntemlerinden de ayrı ayrı kısaca bahsedelim.

Somon Balığını Tavada Pişirme Yöntemi

Bunun için seramik veya teflon tava kullanmamız gerekiyor. Az yağda veya hiç yağ kullanmadan yağsız tavada kızartmak işin özlerinden birisidir. Tabii öncesinde ise marine ettiğimiz balıkları sonrasında yağsız tavada 4 dakika pişirmemiz yeterlidir. Dikkat etmemiz gereken kurallardan bir tanesi çok fazla pişirip somon balığının yağını kurutmamaktadır. Ayrıca fırında pişirirken ise zeytinyağı kullanabilirsiniz. Defne yaprağı ve limon dilimleri ile süslemek hoş bir görüntü yaratabilir.

Somon Balığını Izgarada veya Mangalda Pişirme Yöntemi

Izgarada pişirmeden önce terbiye edebilir. Bu yöntemi zetinyağı, limon, sarımsak ve tuz ile yapabiliriz. Bu yöntemi uyguladıktan sonra 4-6 dakika pişirmemi yeterli olacaktır. Eğer somon balığını mangalda pişirme yöntemini uygulayacaksak; somon balığı yağ damlattıkça ateş alacağından kömürün iyice körleştiğinden emin olmamız lazım. Farklı baharatlarla marine edebileceğimiz gibi sade seviyorsanız tuz yedirdikten sonra 4-7 dakika pişirmemiz yeterlidir. Her zamanki yapmamız gereken ise çok fazla pişirip kurutmamaktır.

  Gebelik Döneminizde de Seksiliğinizden Ödün Vermeyin
  Kategori:
Yorum Yap

1 Yorum

  1. Deniz
    Nisan 24, 10:19 #1 Deniz

    ben hep yerim çok güzel beyni geliştirir

    Bu yoruma cevap ver

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.