Stratejik Pazarlama: Rakibin Fiyat Listesini Öğrenmek

pazarlama-stratejileri

Yeni bir yazı dizisi oluşturmaya karar verdim. Adı da stratejik pazarlama, bu dizide reel hayatta başımıza gelen ama fark etmediğimiz, başkalarının size uyguladığı ve sizin fark etmeden uyguladığınız pazarlama stratejilerinden bahsedeceğim. Yazı dizimizin 1.yazısı ise “Rakibin fiyat listesini öğrenmek” . Hiç bir firma aynı sektörde arkadaş bile olsanız size “x ürünü” y dolara ihraç ediyorum demez. Derse ya yalandır, ya da yalandır başka alternatifi yok.

Peki işe koyulalım. Hangi müşteri ile görüşseniz Z firmasının ona ihracat veya yurtiçi satış yaptığını öğreniyorsunuz. Hello we produce bla bla bla diye mail atıyorsunuz. Hello we import from Z company diyor. Anlaşıldı, demek ki büyük ihtimalle Z sizden ucuza veriyor ama kaça satıyor ? Bunu hemen öğrenmeliyiz.

Rakip firmaların fiyatlarını öğrenmek için ajan tutmak, ordan birine rüşver vermek gibi yöntemler aklınıza gelebilir fakat ben daha basit ve etkili bir yöntem göstereceğim size…

Yöntem şöyle çalışıyor:

Örneğin ben Z firmasının “fileli ofis koltuğu” ürününü X ülkesine kaç dolardan sattığını merak ediyorum. Hemen işe koyulup X ülkesinde en çok hangi e-posta sitesinin kullanıldığını google’dan öğreniyorum ve o sitede kendime o ülke insanlarından birini adı ile e-posta hesabı oluşturuyorum. Ardından rakip firmanın mail adresine ki internet sitesinde mutlaka yazıyordur, mail atıyorum. İngilizce yazarak diyorum ki ben alihandro, zındıkya’da yaşıyorum burada ofis koltukları satıyorum bana “fileli ofis koltuğu” lazım lütfen fiyat listesi gönderin. Altına da internette arasa da doğru düzgün bulamayacağı bir adres yazıp gönderiyorum.

2 gün içinde fiyat teklifi elinize geçer. Bu yöntem 99% çalışmaktadır. Artık sizde size gelen böyle maillere cevap verince neden geri dönüş almadığınızı anlamışsınızdır. Bu bir istihbarat yöntemidir, acemi pazarlamacılar hemen sazan gibi atlar. Eğer rakip firmada tanıdığınız acemi veya tez canlı biri var ise öncelikle ona mail atın.

Eğer yazımı beğendiyseniz lütfen yorum bırakın.

Abone OL
Bildir
guest

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments