Su Soğutma Kuleleri Nerelerde Kullanılır ?

Su Soğutma Kuleleri Nerelerde Kullanılır ?
Ocak 10 11:05 2017

Su soğutma kuleleri nerelerde kullanılır ? Hangi durumlarda ve hangi proseslerde su soğutma kulelerine ihtiyaç olur ? Bu soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Öncelikle su soğutma kulelerin ne olduğundan başlayalım. Su soğutma kuleleri, belli bir miktar suyu yüksek kuleye çıkarıp süzgeç gibi kanallardan tekrar aşağıdaki depoya indirerek, bu gezdirme sürecinde fan ve kanallı yapılar yardımıyla suyu soğutan makinalardır. Bu makinalar suyun olabildiğinde geniş bir yüzeye yayılmasını sağlar böylelikle su içerisindeki ısıyı havaya daha rahat verir ve soğuma gerçekleşir.

Su soğutma kulesi nerelerde kullanılır ? Su ile soğutma sistemi kullanan her türlü makina içerisinde su gezdirerek soğuma yapmaya çalışır bu suyun soğutma yapabilmesi için tabiki soğuk kalmaya ihtiyacı vardır bu sebeple su soğutma kuleleri yardımıyla soğutulur. Örnek vermek gerekirse, plastik enjeksiyon ve metal enjeksiyon makinelerinde sürekli soğuk suya ihtiyaç vardır. Makina grup dediğimiz kısımı sürekli ısıtır, ısının kalıpta ve makinada istenen seviyeyi geçmemesi için sürekli soğutma suyu gezdirilir. Bu suyu soğuk tutmak için de su soğutma kulesine ihtiyaç vardır.

Sektörlerden bahsedecek olursak; otomotiv, beyaz eşya, tekstil, enerji, plastik ve petro kimya sektörleri başlıca kullanım alanlarıdır.

Su soğutma kuleleri genellikle mavi renkte boyanır, bunun sebebi ile musluklardaki soğuk suyun mavi renk ile gösterilmesinin sebebi aynıdır. Bildiğiniz gibi sıcak su kırmızı soğuk su ise mavi renk ile gösterilir.

Su soğutma kulelerinde kapasite hesaplanması gereken bir konudur, 3 makinaya yeten bir kule 5 makinaya da yeter diyemeyiz. Eğer yüklemeyi arttırırsanız su yeterince soğumaya vakit bulamayacaktır. Ayrıca devir daim hızı da kontrol edilmesi gereken bir başka husus kapasiteyi karşılamayacak bir devir daim pompası sistemin verimsiz çalışmasına sebep olacak. Aksi durumda su gerektiğinde fazla hızlı dönerse su soğumaya fırsat bulamadan bir tur daha atacaktır.

  Yarasa Robotlar Hem Uçuyor Hem de Yürüyor !
  Kullanılan Etiketler:
  Kategori:
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.