Teknoloji Tasarım

Asrın vazgeçilmez gerçeği, teknoloji ve tasarım. Bir ülkenin ekonomisinin omurgası. Vazgeçilmez bütünlüğüyle herkesin ilgi odağı. Bildiğiniz gibi tüm gelişmeler her gün yeni tasarımlar ve yazılımlarla önümüze sunuluyor. Bu ürünlerin ülke ekonomilerine olan katkısından bahsetmeye gerek var mı ?

Örnek vermek gerekirse iphone’dan bahsedebiliriz. Satış fiyatının ülkemizde ortalama 4-6 Bin TL olduğunu az çok biliyoruz. Maliyetini hiç düşündünüz mü ? Maliyetleri yok, tek masrafları işçilik ve fabrikanın kurulum maliyeti. Bu tarz üretimlerdeki tek kriter teknoloji ve tasarım. Batıdaki geliştirdiği özel dokunmatik camların, donanımların ve yazılımların bilgisiyle doğudakine ürettirip tüm dünyaya satıyor. Üreten doğu ama parayı kazanan kasayı dolduran batı. Kesinlikle, teknolojinin ve özel tasarımların ekonomiye olan katkılarından şüpheniz olmasın.

Ayrıca teknoloji ve tasarımda dikkat etmemiz gereken bir diğer nokta, savunma sanayisidir. Aslında ekonomiyle alakalı da olsa, bir tık daha önemlidir. Milli savunma sanayimizdeki teknoloji gün geçtikçe gelişiyor, daha da gelişecek ama yeterli mi bu hız ? İsterseniz basit bir örnekle size teknolojinin savunma sanayisindeki önemini belirteyim; Örneğin yabancı ülkeden 100 adet savaş uçağı aldınız milyon dolarlar ödediniz, herşey güzel. Bizden ırak olsun, savaş çıktı, uçaklar havalandı. Uçağı aldığınız ülke tek düğmeyle uçaklarınızı düşürdü. Şimdi ne olacak ?

Ülkemizdeki her birey, teknoloji tasarıma dair aklındaki her fikri değerlendirmek bu zorunda, bu milli sorumluluğumuzdur. Ben bunu yapsam ne olacak ? Diye düşünemezsiniz. Eğer aklınızda yenilikçi bir fikir var ise bunu mutlaka TUBİTAK gibi milli kuruluşlarımızla paylaşın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.