Telegram Nedir ? Nasıl Kullanılır ? En Güvenli Mesajlaşma Uygulaması

Telegram Nedir ? Nasıl Kullanılır ? En Güvenli Mesajlaşma Uygulaması
Kasım 23 16:01 2015

Telegram Messenger yeni nesil bir mesajlaşma uygulamasıdır. Bilişim sektöründe şuanda piyasa lideri Whatsapp’ın karşısındaki en güçlü rakip olduğu ve rakibi geçeceği tahmin ediliyor. Uygulama henüz ülkemizde sık kullanılmasa da özellikle Whatsapp’ın yasaklandığı ülkelerde en çok kullanılan program haline geldi. Telegram’ı bir alternatif olmaktan öte dişli bir rakip olduğunu görüyoruz. Sadece farklı uygulama kullanmak amacıyla değil özelliklerinden faydalanmak amacıyla kullanılmaktadır.

Şifreli mesajlar ana fikir oldu. Telegram’ın geliştirilmesindeki ilk amaç şifreli veri alışverişi ile kullanıcıların mesajlarını daha güvenli hale getirmek olmuş. Gerçektende modern iletişimdeki en büyük korku verilerin çalınması çünkü herkes gizli bilgilerini ailesi ve sevdikleri ile paylaşmaya devam etmek zorunda. Telegram akıllı telefonların ve bilgisayarların hemen hemen hepsi için uyumlu çalışmaktadır. Whatsapp’ın devrim diye nitelendirerek çıkardığı web uygulaması aslında daha önceden beri Telegram’da vardı.

Telegram Nedir ? Tam Olarak Ne Anlama Gelmetedir ?

Telegram bir mesajlaşma uygulamasıdır. Kelime olarak ise İngilizce’de telgraf anlamıne gelmektedir. Telgraf kelimesinin seçilmiş olmasının sebebi güvenlik sistemine gönderme yapmaktır. Telgrafların kodlanarak gönderilmesi telegram uygulamasının güvenlik konusunda şifreleme yaptığını daha belirgin hale getirerek kullanıcıya güven hissi vermesi amaçlanmıştır. Tabiki güvenlik alanında önde olmak demek uygulamanın daha çok tercih edileceği anlamına geliyor. Kimse sevgilisine gönderdiği resmin internette dolaşmasını istemez.

Telegram’ın Avantajları Nelerdir ?

Uygulama tüm popüler mesajlaşama aplikasyonlarından bir adım daha ötede. Hepsinin görevini yapıyor ve daha fazlasını sunuyor. Genel olarak özelliklerinden bahsetmek gerekirse. Özel şifreleme tekniği ile  göndericiden alıcıya kadar baştan sonra bir şifreleme politikası izliyor. Sunucuları ortalamanın üzerinde bir hız kabiliyetine sahip. Bulut teknolojisi ile bilgisayar , telefon ve tablet gibi farklı platformlarda bilgilerinize anında ulaşabiliyorsunuz. Rastgele sunucu kullanma tekniği ile verilerin kaynağının takip edilmesini zorlaştırıyor. API desteği ile geliştiricilere göz kırpıyor, örneğin bir satış sitesinde canlı destek uygulaması olarak kullanılabilmesi için güvenliği tehdit etmeyecek kadar kodu yazılımcılara sunuyor. Ücretsiz ve reklamsız kullanılacağını vaad ediyor. Dosya paylaşımlarında 1 GB’a kadar destekliyor.

  İhracat Nasıl Yapılır ? Örnek'li Açıklama

Telegram Nasıl Oluyor Da Daha Güvenli Oluyor ?

Ağustos 2013’den yana hizmet veren uygulamanın geliştiricileri bir kaç kez medyaya, mesajları kırıp okuyanlara para ödülü vereceklerini açıkladı. 200.000 USD bile bu ödüller arasındaydı. Buna rağmen mesajları kırabilen çıkmadı. Kendi protokollerini de kullanarak aslında güvenlik konusunda imkansız olmayan ama günlük hayatta kullanılanlardan daha zor kırılabilir bir algoritma geliştirmiş oldular. 

Telegram Nasıl İndirilir ?

Google Play veya App  Store’dan uygulamayı hemen ücretsiz olarak indirebilirsiniz. İndirmenin ardından cep telefonu numaranızı girerek gönderilen doğrulama kodunu girmeniz istenecektir. Adımı uygulayıp bir sonraki adıma geçin. Uygulama sırasıyla sizden izinle isteyecektir. Bu izinler rehbere, kameraya ve galeriye ulaşmak için kullanılacak. Yine kurulum sırasında profil resminizi ve adınızı belirleyerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Telegram Nasıl Kullanılır ?

Kurulumun ardından kullanmaya başlayacağınız Telegram’ı kullanmak çok basittir. Whatsapp ile büyük oranda benzerlik gösterir. Tıpkı diğer mesajlaşma uygulamarı gibi aşağıdaki seçeneklerden rehbere ulaşıp Telegram kullanan arkadaşlarınızı görebilir ve istediğiniz kişiyi seçerek mesajlaşmaya başlayabilirsiniz. Metin şeklide gönderebildiğiniz gibi soldaki ikona dokunarak ekler de yerleştirebilirsiniz.

Telegram Nasıl Silinir ?

Telegram uygulaması da cihazınızdaki yüklü diğer uygulamar gibi olduğundan silme ve kaldırma işleminde bir farklılık yoktur. İşletim sisteminize göre diğer uygulamaları kaldırdığınız gibi kaldırabilirsiniz. Örneğin iOS için, uygulamanın üzerine basılı tutun ve sol üstünde beliren çarpı işaretine basarak kaldırma işlemine onay verin.

 

Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.