Tesla Otomatik Pilot İlk Ölümcül Kazasını Yaptı

Tesla’nın otopilot özelliği ile donattığı Model S, ilk ölümcü kazasını yaptı. Binlerce veriyi saniyede binlerce kez işleyen bu aracın kaza yapma olasılığı yok deneccek kadar azdı fakat herşeye rağmen ölümcül bir hata yapıldı. Model S, otobanda bir konteyner ile yol alan bir tıra çarptı. Kaza ile birlikte otopilot özelliğinin uzun bir süre daha beta aşamasında kalacağı düşünülüyor.

Kaza 7 Mayıs’da Williston, Florida‘da gerçekleşmiş. Tır otoban kavşağında, Model S’in üzerine doğru ani bir şekilde direksiyonu sola kırınca ne otopilot ne de güneş ışığının göz alması sebebiyle konteynerin beyaz tarafını fark edemeyen şöför frene basmaya karar vermiş. Üreticinin bugün yaptığı açıkmalada bu hatanın ardından aracın tırın altına girip kaza yaptığı açıklandı.

Beta aşamasında olan Tesla Otopilot bugüne dek 130 milyon mil yol alarak grprs,radar, sensör ve kameralar yardımıyla hiç ölümcül bir kazaya karışmamıştı. Teknoljinin geliştiricileri ise sürekli bu özelliğin hala beta aşamasında olduğunu belirtip sürücüleri uyarıyor. Yapılan duyurularda otopilot’un iptal edilebilir ve tekrar açılaiblir bir özellik olduğunu, kurallara uygun inşa edilmiş bir yolda şöförün gözetimi altında kullanıması gerektiği belirtiliyor.

  Fiat Aegea Mı Egea Mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.