Ticari Kamyonet’i Hususiye Çevirme

Ticari Kamyonet’i Hususiye Çevirme
Mayıs 12 02:38 2016

Ticari’yi hususiye nasıl çevirdiğimi yazdım, mutlaka okuyun. Yakın zamanda şirket aracımız Ford Connect ile gişelerden geçerken karayolu memurları tarafından durduruldum ve SRC belgem olmadığı için ceza yedim. Bu cezanın ardından önce SRC belgesi almaya karar verdim fakat sınav tarihi gelene kadar resmen aracımızı kullanamayacaktım. Aracı satalım dedik satılmadı da. Bu sefer kara kara düşünmeye başladım. Araçta yük yoktu, tek başıma kullanıyordum aracın her tarafı camlı koltuklu nasıl oldu da bu cezayı yedim ? Nasıl oldu da SRC belgesinden haberim yoktu ? Kafamda deli sorular birikti. Baş ağrılarına kaldım. Şirkete 2 tane bir de bana toplam yaklaşık 1300 TL ceza kesildi. Sağlık olsun olan oldu ama şimdi aracı nasıl kullanacağız diye düşünürken aklıma ruhsattaki Ticari ibaresini değiştirmek geldi ! İşte bu hikaye ruhsatı nasıl değiştirdiğimizin hikayesidir.

Aracın ruhsatında sol altta Yük Nakli – Ticari yazıyordu. Eğer bunu Yük Nakli – Hususi’ye çevirirsek SRC belgesi zorunluluğu kalkar mı diye araştırmaya başladım. Ortalıkta o kadar fazla bilgi kirliliği var ki, insan ne yapacağını şaşırıyor. Bu konu üzerine ehliyet kursları da dahil eş dost kim var ise görüştüm herkes bir şeyler söyledi. Dedim ki bu böyle olmayacak kalkıp trafik tescile gideyim en azından hususiye çevirebiliyor muyum yoksa çeviremiyor muyum bunu öğrenirim. Emniyetten randevu almaya çalıştım fakat hep doluydu randevusuz gidip müracata danıştım. Sonuç; evet ! Yük Nakli – Ticari olan kamyonet tipi araç Yük Nakli – Hususiye çevrilebiliyor. Görevli memur bana hangi evrakların gerekli olduğunu yazdı ve randevu alıp gel değiştirelim dedi. Aşağıda evrakları yazıcam fakat bana asıl lazım olan bilgi hala meçhul; hususiye geçince gerçekten SRC belgesi istenmeyecek mi ? Bunun cevabını emniyet kalabalık olduğu için uğraştım ama öğrenemedim. Her neyse ilerleyen satırlarda yazacağım sonucu. Şimdi aşağıdaki evrakları hazırlamam gerekiyordu.

 • Dilekçe
 • 1 Adet EK-1 Formu
 • Şirket yetkilisi imza sirküsü aslı ve fotokopisi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Faliyet belgesi fotokopisi
 • Ticaret sicil gazetesi fotokopisi
 • Araç ruhsatı
 • Zorunlu trafik sigortası fotokopisi
 • Şirket yetkilisi kimlik fotokopisi

Şirketimizin antetli kağıdına şu motor plakalı şu motor numaralı şu marka şu model aracımızın ruhsatında Yük Nakli – Ticari ibaresi yer alıyor bunun Yük Nakli – Hususi olarak değiştirilmesini istiyoruz gereğini arz ederiz şeklinde bir dilekçe hazırlayıp kaşeletip imzalattım. Emniyetin hemen yanındaki kırtasiye işlerini yapan yerden bir adet EK-1 formu doldurttum fotokopi ile 2 tane yaptım. Diğer evrakları da hazırlayıp daha sakin bir yerden randevu almayı başardım.

Şirket yetkilisi ile birlikte trafik tescil müdürlüğüne gittik, randevu olmasına rağmen sıra numaraları çalışmadığı için yaklaşık 1 saat sıra bekledik. Sıra geldi evrakları verdik memur beye durumu izah ettim. Bana, boşuna değiştiriyorsunuz demez mi ! Dünyam başıma yıkıldı… Yine de değiştirmek istiyorsanız şu şu evrakın fotokopisini çekin gelin değiştireyim dedi. Şirket yetkilisi ile emniyetin yanındaki muameleciyi gördük. Dedik ki hem fotokopi çektiririz hem de soru sorarız. Girdik içeri bir bayan yazıcılı ile uğraştı sağolsun yarım saat oyaladı bizi, derken asıl muamele işlerini yapan arkadaş girdi içeri. Ona danıştık, bize aynı şeyi söyledi. Değiştirseniz bile SRC gerekiyor boşuna 85 TL tescil parası vermeyin dedi…

Derin bir sessizlik…

O kadar uğraş boşa mı gitti ? – Ne yapalım ? – Şirkete dönelim bari..

Tam arabaya giderken şirket yetkilisi yani amcama dedim ki sen arabaya geç ben bir son kez sorayım, o kadar yol geldik uğraştık ettik. Girdim tekrar içeri memur beye son kez sordum dedim böyle böyle, boşuna mı değiştiriyoruz husuiye ? Dediki kesin bilgi için yan tarafa denetim müdürlüğüne sor. Yan tarafa geçtim oraya tekrar durumu anlattım, bana doğru yapıyorsunuz hususiye geçerse SRC istenmez dedi. Resmen gözümden yaş gelecekti… tabiki mutluluktan !

Hemen tescildeki memur beye evrakları teslim ettim 85 TL’de tescil ücreti ödedim. Yeni ruhsatı ve vergi dairesine teslim etmem gereken evrakı alıp oradan ayrıldım.

Sonuç olarak; Şirket adına kayıtlı Yük Nakli – Ticari yazan aracı Yük Nakli – Hususiye çevirebildik. Şirkete döndükten sonra bir dostumuzla konuyu paylaştım o da bir akrabasının trafik tescilde çalıştığını söyledi hatta hemen aradı bizden aldığı bilgiyi paylaştı, X şirketin Ford Connect model aracı var ruhsatta kamyonet gözüküyor, yük nakli hususiye çevirmişler, k2 belgeleri de var durum nedir ? Gelen cevap; bu şirket bu araçla sadece kendi malını taşıyabilir, şöförden de SRC istenmez. SRC belgesi yük nakli ticari yazan araçlardan istenir çünkü nakliyecilik yapan şöförler ticari olarak başkalarının mallarını para karşılığı taşıdığı için istenir dedi. Bu şirket kendi malını taşıyabilir ve SRC istenmez dedi.

Edit 2019: Yıllar olmuş bu yazıyı yazalı güncel olarak sormak ve paylaşmak istediklerinizi aşağıdan yorum olarak yazın lütfen.

Lütfen aşağıya yorum yazarak bilgi ve sorularınızı paylaşın.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/tekn8932/public_html/wp-content/themes/gadgetine-theme/includes/single/post-tags-categories.php on line 7
  Kategoriler:
write a comment

21 Yorum

 1. muhammed cevad öktüren
  Mayıs 12, 14:55 #1 muhammed cevad öktüren

  internette o kadar boş bilgi varki bu konu hakkında en iyisini siz anlatmıssınız

  Bu yoruma cevap ver
 2. Barış
  Ağustos 26, 00:13 #2 Barış

  Bir sorum olacaktı peki araban 2 yılda bir muayene oldumu

  Bu yoruma cevap ver
  • ahmet
   Ekim 13, 16:24 ahmet

   Evet ! Araç 2 yılda bir muayeneli mi ve vergisi düşüyor mu?

   Bu yoruma cevap ver
  • Kerim
   Ağustos 20, 11:32 Kerim

   Hayır. Araç sonuçta yine ticari sınıfında yer aldığı için (kamyonet) her yıl muayeneye gidiyor.

   Bu yoruma cevap ver
 3. y2k
  Kasım 25, 23:18 #3 y2k

  Merhaba herkese;
  Benim de ilk aracım Opel Combo idi.Ve ben şirket sahibi falan değilim.Konu ile ilgili olarak ruhsat sayfasında iki tane alan var.Biri aracın cinsi,diğeri ise kullanım amacı.Benim aracım her yıl muayeneye giriyordu.Çünkü aracın cinsinde “kamyonet(kapalı kasa)” yazıyordu ve kullanım amacı kısmında da “yük nakli-hususi” yazıyordu.Araç cinsi “otomobil” olmadığı sürece araç her yıl muayeneye girer.Benim de öğrenmek istediğim konu şu:Aracın cinsi kısmındaki “kamyonet” ibaresini “otomobil” haline çeviriyorlar mı,çevriliyorsa ne gerekiyor ve ne kadar masraf gidiyor.Bilen var ise açıklasın lütfen.Saygılar.

  Bu yoruma cevap ver
  • teknobilim
   Kasım 25, 23:29 teknobilim Author

   Merhaba,
   Kamyonet olarak geçen taşıt otomobile çevrilemez. 2005’den önce aracın ÖTV farkını ödeyip yetkili bir kuruma proje hazırlatıp muayene istasyonundan onay aldıktan sonra otomobile çevrilebiliyordu fakat artık böyle bir uygulama yok yürürlükten kaldırıldı diye biliyorum.

   Bu yoruma cevap ver
 4. hasan
  Mart 09, 19:05 #4 hasan

  Slm haci benim arac iveco c11 hususi olurmu

  Bu yoruma cevap ver
 5. iklil konyalılar
  Mart 23, 09:42 #5 iklil konyalılar

  1)SRC şartı
  2)Vergi avantajı(ÖTV?)
  3)Şehitler Köprüsü(1.B.Köprüsü) geçişi
  4)Hız Limitleri
  5)Araç TÜV Muayene sıklığı
  6)Ruhsatta Otomobil / Kamyonet yazması farkı
  7)ÖTV farkı ödenerek(??) yapılabilirliği ……………………… konularının hepsini birden cevaplayabilecek bir arkadaş bana da hepimize de yardımcı olacaktır .

  Bu yoruma cevap ver
 6. Ozgur yaman
  Nisan 10, 22:30 #6 Ozgur yaman

  Toplamda ne kadar ucret odedin ne kadar ugrastin…

  Bu yoruma cevap ver
 7. Yunus ÖZÇAY
  Temmuz 05, 16:55 #7 Yunus ÖZÇAY

  Bir ticari araç almayı düşünüyoruz berlingo bunun muayenesi ve vergisinden dolayı karamsarız. Bu konuda değişiklik yapabileceksek alacağız biz bu aracı eğer bu konuda bilgisi olan var ise yardımcı olabilir mi ?

  Bu yoruma cevap ver
 8. fanatik göztepeli
  Kasım 17, 09:24 #8 fanatik göztepeli

  Eğer araç cinsi kamyonet ise hiç bir şekilde binek olmuyor. Konuda da anlatıldığı gibi değişen kullanım amacı sadece. Muayene süresi hususi olup olmamasına (kullanım şekli) bakılmaz cinsine Kamyonet ve türevleri 1 Binekler 2 yıldır değişmez.

  Bu yoruma cevap ver
 9. haldun
  Kasım 28, 12:20 #9 haldun

  arkadaslar halam emliyet mudurlugune gidip ticari olan pejo boxer minibusunu hususiye cevirdi bende enyakin zmanda cornetimi hususiye cevirecegim bilginize daha var bu kanun

  Bu yoruma cevap ver
 10. mustafa
  Ekim 28, 13:33 #10 mustafa

  slm benim fort cornetim ticari ben bunu hususi ye çevirmek istiyorum nasıl bir evraklar hazırlayıp emniyete gitmek gerekiyor mu bilginize arz ederim

  Bu yoruma cevap ver
  • ali
   Kasım 06, 18:01 ali

   aynı sıkıntı bende var araç kamyonet gözüküyor fakat binek araç

   Bu yoruma cevap ver
 11. Memet
  Kasım 21, 09:08 #11 Memet

  Ikinci el ticari araci hususiye cevire biliyormuyuz
  Ticariden hususiye cevirme ücreti toplam ne kadar tuttu?

  Bu yoruma cevap ver
 12. Hüsnü Yıldız
  Şubat 11, 12:55 #12 Hüsnü Yıldız

  Komyonet aracım var hususiye nasıl çevrilir yardımcı olurmusunuz

  Bu yoruma cevap ver
 13. Furkan
  Şubat 16, 14:02 #13 Furkan

  Şimdi hocam ben Ford courier Alcan ama araç kamyonet geçiyor ben bunu otomobil ruhsatlı ya cevirebilirmiyim?

  Bu yoruma cevap ver
 14. Hasan
  Nisan 24, 07:09 #14 Hasan

  Karavan
  Ticari Transporter gibi bir arac alsak icini karavana cevirsek
  Hususi araca cevirebiliyor muyuz
  Herhangi bir aramada polis arac karavan ruhsatli degil diye sıkıntı cikarir mi

  Bu yoruma cevap ver
 15. Erdal
  Kasım 04, 11:59 #15 Erdal

  Ben peugeot rifter almayı düşünüyorum. Ticari den hususi ye çevirdiğimde hız sınırlamalarında değişiklik oluyor mu peki? Bir de internetten baktığımda 1600₺ ye yakın vergisi çıkıyor, aracın bunun üstüne ekstra bir vergi çıkıyor mu? Aracın 5 koltuğu olduğundan vergide panel van olarak geçiyor diye biliyorum. Yıllık muayenesi de 342 lira, yıllık vergisi ve muayenesi yaklaşık 2000₺ kadar tutuyor. Yanlışım varsa düzeltebilir misiniz, teşekkürler…

  Bu yoruma cevap ver
 16. Mesut
  Aralık 27, 22:29 #16 Mesut

  2008 doblo arabamı hususiye çevirmek istiyorum masrafı ne kadar muayene geçerliliği gene 1 yıllıkmı iki yılmı lütfen bilgisi olan varsa yazssın

  Bu yoruma cevap ver

Yorum Yap!

Bilgileriniz, güvende! İletişim bilgileriniz yayınlanmayacak. E posta adresiniz diğer kullanıcılarla veya başkalarıyla paylaşılmaz. * işaretli bölümler mutlaka doldurulmalıdır.