Trafikte Neden Önce Sola Bakılır ?

Trafikte Neden Önce Sola Bakılır ?
Haziran 26 00:45 2016

Trafikte yayaların dikkat etmesi gereken kuralların başında karşıya geçerken önce sola bakmak gelir. Peki neden trafikte önce sola, sonra sağa ve en son tekrar sola bakılır ? Bu aslında bulunduğunuz ülkenin trafik akışına göre göreceli olan bir kuraldır. Bilindiği üzere ülkemizde trafik sağdan akmaktadır. Yani iki şeritli bir yolda araç kullanırken yolun sağından seyir ederiz. Karşıdan gelende kendine göre sağ taraftan yol alacaktır.

Yaya, yolun karşısına geçerken önce sola bakar çünkü trafiğin akış yönü bize yakın olan tarafta soldan sağa sola doğrudur. Önce sola bakarak araç geliyor mu diye bakarız, sonra sağa bakarız çünkü bir sürücü yanlışlıkla ters yöne girmiş olabilir, en son tekrar sola bakarız çünkü biz sağa bakarken geçen sürede yola yeni bir araç girmiş olabilir

Yukarıdaki resme dikkatle bakınız kendinizi karşıya geçecek olan yaya olarak düşünün. İlk adımı atmadan önce sola bakmanız gerekir çünkü size çarpma ihtimali yüksek olan araç size yakın olan taraftır ve yakın olan tarafta araçlar soldan sağa geliyor.

  3 Aralık Dünya Engelliler Günü Nedir ? Neden Kutlanır ?
Yorum Yap

1 Yorum

  1. Kübra
    Haziran 30, 23:11 #1 Kübra

    Hep merak ettiğim bir konu. Paylaşım için teşekkürler.

    Bu yoruma cevap ver

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.