TSE Yeni Başvuru Nasıl Yapılır ?

TSE Yeni Başvuru Nasıl Yapılır ?
Haziran 25 09:14 2014

Yakın zamanda TSE için başvuru yaptım ve biraz karışık olduğunu fark ettim, hiç bilgisi olmayan insan gerçekten çok zorlanır ben bir kaç noktada takıldım ve TSE’yi arayıp bunları öğrenmek birkaç günümü aldı. TSE belgesi neden gereklidir önce bunu belirteyim, bu markaya sahip olduğunuzda öncelikle pazarlamada bir adım öne geçersiniz, ikinci sebep ise şu; bazı firmalar sizden ürün satın alırken TSE şart koşuyor. Örneğin bir ihaleyi girdiniz çok iyi fiyatlar verdiniz fakat ürün belgelendirmeye sahip olmadığını için firma sizden vazgeçer.

Geçelim nasıl belge alındığına. Sistem şu şekilde, önce başvuru yapıyorsunuz ve belgelerinizi hazırlıyorsunuz daha sonra bütün bu belgeleri gerekli evraklarla birlikte TSE ürün belgelendirme müdürlüğününe posta yoluyla gönderiyorsunuz.  Daha sonra TSE bir personel görevlendiriyor ve iş yerinizi incelemek üzere size gönderiyor. Gelen arkadaş iş yerini gezip bilgisayarını açıyor ve bir form dolduruyor tutanak gibi, size imzalatıp gidiyor. Ardından bu dosya incelenmek üzere bekliyor olumlu cevap geldiğinde size haber veriyorlar gelin belgenizi alın diye. Tabi bu işlemler yapılırken aralarda ödemeler talep ediliyor TSE’nin banka hesabına sizin standartınıza göre ödeme yapıyorsunuz.

 

Şimdi Başvuru İşlemini Anlatıyorum;

1. http://www.tse.org.tr/  sitesine giriyorsunuz.

2. Sol altta bulunan Online Başvuru linkine tıklıyorsunuz.

3.  Açılan sayfada FİRMA KAYIT seçeneğinine tıklanır.

4.  Bilgileri kendinize göre eksiksiz bir şekilde doldurun. Altını çizerek söylüyorum kesinlikle hata yapmayın. Telefon numaranızı girer girmez SMS gelecek bunu unutmayın. Bunları yapıp kayıt ol diyorsunuz.

5. Mail adresinize gelecek doğrulama mailini açın ve tıklayın. Artık sisteme kayıtlısınız. İster kendi firmanızın başvurularını yaparsınız isterseniz danışman olarak başkaları için başvuru yaparsınız.

6. Sisteme giriş yapmak için anasayfa > online başvuru > Firma Yetkili Girişi.

  Evde Takı Nasıl Yapılır ? Yap Sat Kazan

7.  Sisteme girdiğinizde TSE ‘nin Belgelendirme Sistemi artık açılmış durumda. Bu sayfadan bir çok işlem yapabilirsiniz.

8. Sağ üstte bulunan Firma seçeneğine gelin ve firma ekle seçeneğini tıklayın.

9. Açılan sayfada firmanızı bulun ve ekleyin. Kaydettikten sonra çıkın.

10.  Sol üstten Ürün Belgelendirme > Başvuru İşlemleri > Yeni Başvuru Tıklıyoruz.

 

11.  Açılan formu eksiksiz doldurun firma bölümüne geldiğinizde eklediğiniz firmanın adını yazmaya başlayın kendisi otomatik gelecek.

12.  Formu doldurduktan sonra ÖNCE KAYDET Sonra İLERİ tuşuna basıyoruz.

13. Gelen bütün formları kendinize göre doldurun, belge ile ilgili bölümde kafamıza göre doldurmuyoruz.

Arıyoruz 0262 723 13 13 nolu telefonu ve ürün belgelendirmeye bağlayın diyoruz. Çıkan arkadaşa ne için belgelendirme aldığımızı yani ürünün ne olduğunu anlatıp bize söylediği TS EN XXXX ve o kriterin tarihini öğreniyoruz. Onun söyledikleri doğrultusunda formu dolduruyoruz. Eğer alt kriter varsa formda ikince bölüme yazıp buluyoruz çıkan ve tarihi uyan kriteri tıklayıp alttan ekle tuşuna basıyoruz listeye eklendikten sonra diğer bölümleri de doldurup  ileri diyoruz.

14. Bilgi sonra formları doldurup ileri diyoruz karşımıza “Şu dosyaları doldurun yükleyin” diyen bir sayfa gelecek bize hangi dosyaları doldurmamız gerektiğini söylüyor zaten onu indirip ileri diyoruz. Daha sonra bu formu bilgisayardan doldurup çıktı alacağız ve postalayacağımız dosyanın içine koyacağız.

15. En son çıkan ekran da soldaki “Başvuru Formunu Görüntüle” tıklıyoruz açılan pdf dosyasını çıktı olarak alıyoruz ve Sistemde Onayla tuşuna basıyoruz. Onaylaya bastıktan sonra sistemden çıkabiliriz.

Eğer olmuş mu diye öğrenmek için sol üstteki seçeneklerden başvuruları görüntüleme sayfasına ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada formu doldurmanıza gerek yok direkt sağ alttaki ara tuşuna basın.

  iPhone'dan Excel ve Word Dosyası Gönderme (Whatsapp Dahil)

Bütün işlemleri yaptıktan sonra formlarımızı iyice doldudurup okuyoruz, ek belge istemişse VERGİ LEVHASI, İMZA SİRKÜSÜ filan bunları da dosyaya ekliyoruz. Hepsini imzalatıp TSE’ye gönderiyoruz.

 

Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.