Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?

Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir?
Haziran 30 08:20 2016

Son zamanlarda en çık tartışılan konulardan birisi de tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olmadır. Çeşitli nedenlerden dolayı bebek sahibi olamayan çiftlerin bir umut ışığıdır.

Muayene ilk olarak baba adayının değerlendirilebilmesi için spermiogram yapılarak başlar. Bu testlerin sonucuna göre tüp bebek yönteminde tedavi şekline karar verilir. Eğer bu testlerin sonucunda baba adayının sperm değerleri normalse, anne adayında bir sorun olup olmadığı araştırılmaya başlanır.

Tüp Bebek Öncesinde Anne Adayının Değerlendirilmesi

Anne adayının değerlendirilmesi için öncelikler hormon testleri yapılır. Bu testler sayesinde yumurtaların ne durumda olduğu anlaşılır. Eğer bayan da yumurtlamaya bağlı bir problem yok ise HSG yani, rahim kanalları filmi çekilir. Filmde sorun saptanırsa kanalların gerçekten tıkalı mı değil mi olduğunu anlayabilmek ve tedavi edebilmek için genel anestezi ile göbeğin altından bir delik açarak laparoskopi yani karın içine bakma işlemi yapılır.

Tüp bebek işlemi anne aydının bedeninde üretilen yumurta hücrelerinin iğneler ile alınarak baba adayının spermleri ile labaratuar ortamında döllenmesiyle ve oluşan embriyolarında anne adayının rahmine yerleştirilmesi ile gerçekleşmektedir. Tüp bebek yöntemi ekseriyetle âdetin üçüncü ya da ikinci günü başlatılır ve yapılan iğnelerle yumurtalar büyütülür. Kan tahlilleri ve rutin aralıklar ile yapılan ultrason kontrolleri ile bu büyüme izlenir.

Tüp bebek aşamaları 4 adımdan oluşur;

  • İlk olarak yumurtalıkların uyarılması
  • Yumurtaların toplanma işlemi
  • Döllenme ve,
  • Embriyonun transferi

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tüp bebek tedavisi yaklaşık 8-10 gün arası sürmektedir. Sürenin sonunda çatlatma iğnesi yapılarak yumurtaların son olgunluğuna kavuşmaları sağlanır. Yaklaşık 36’ıncı saatten sonra çatlama olayı gerçekleşmeden yumurtalar anestezi ile toplanır.

Aynı gün içinde baba adayından da örnekler toplanır. Ancak spermler mastürbasyon yöntemi ile alınamıyorsa, operasyon ile alınabilir. Bu işlemin adı ‘’tese ya da mikro tese’’ dir.

  Uykunun Yararları Nelerdir?

Kadın yumurta hücreleri ile erkek spermleri laboratuar ortamında yan yana konulur ya da spermler mikroenjeksiyon yöntemi ile özel iğneler ile yumurtanın içine yerleştirilir. Meydana gelen sağlıklı embriyoların bir tanesi ya da iki tanesi anne adayının rahmine yerleştirilir. Bu tedavinin bütün aşamalarından 2 hafta sonra ise hamilelik testi yapılır.

  Kategori:
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.