Tüp Bebek Tedavisinde Olumsuzluklar ve Sonuçları

Tüp Bebek Tedavisinde Olumsuzluklar ve Sonuçları
Ekim 11 11:47 2016

Tüp bebek tedavisi, bazı sorunlardan dolayı bebek sahibi olamayan çiftlerin çok sık kullandığı genellikle başarılı sonuçların elde edildiği fakat bazı eksik veya aksak durumlar neticesinde olumsuz sonuçları olabilen bir üreme yöntemidir. Tüp bebek tedavisinde uygun embriyo transferine rağmen bazen olumsuz sonuçlar olmaktadır bu da tüp bebek tedavi sisteminin olumsuz sonuçlarından birisidir. Yaşanan bu tip olumsuzluklardan dolayı da tüp bebek tedavisinin de iptal olma durumu her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Yumurta geliştirici ilaçların kullanılmasından sonra yumurtalıkların bu tedavi süresi içerisinde istenilen sonuca cevap vermemesi durumda tedaviyi durdurmak zorunda kalınabilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Olumsuz Sonuçların Nedenleri Nelerdir?

  • Döllenmenin uygun şekilde gerçekleşmemesi,
  • Yumurta hücrelerinin iğneye aşırı şekilde yanıt vermesi durumu,
  • Tedavi sırasında yumurta hücrelerinde kist oluşumu meydana gelmesi,
  • Ana rahmine embriyo transferi zorluğu,
  • Rahim zarında olması gereken durumdan fazla kalınlık olması,
  • Rahim zarındaki bozukluk,

Tüp Bebek Tedavisinde Riskler Nelerdir?

Tedavisi yapılan her sağlık sorununun riskleri olduğu gibi tüp bebek tedavisinde riskler meydana gelmesi kaçınılmaz bir sonuçtur. % 1 – 2 oranlarında istenmeyen sonuçlarla karsı karsıya kalınabilir bu gayet normal bir durumdur. Tüp bebek tedavisi uygulamasında en ciddi risk %1 oranında karşılaşılan, kilo artışı, karın bölgesindeki aşırı derecede kalınlık, tehlikeli karın ağrısı ve yumurta hücrelerinde büyüme gibi nedenlerle yumurta hücrelerinin aşırı derecede uyarılması risk durumudur.

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

Tedavi süresi içerisinde kullanılan ilaçlar vücudun gelişmesi ve tüp bebek için uygun ortamın hazırlanması, hormonal takviye içeren düzenli şekilde ve uygun dozda alınması gereken ilaçlardır. Hormon seviyesinin geçici olarak değil uzun dönemli etkisi olması için tedavide ilaçlar gereklidir.

  Karnım Ağrıdığında Ne Yapmalıyım?
  Kategori:
Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.