Turkey Neden Hindi Demek ? Gerçek Cevabı ! Ayrıntılarıyla

Turkey Neden Hindi Demek ? Gerçek Cevabı ! Ayrıntılarıyla
Kasım 27 00:48 2015

Turkey kelimesi İngilizce’de Türkiye demektir. Ayrıca hindi anlamında da kullanılır. Bunun sebebi çok merak edildi ve çok sorgulandı nihai bilgilere bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

Kelimenin kökeni 1500‘li yıllara kadar uzanmaktadır. Henüz Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan 16. yüzyılda Osmanlı Devleti, siyasi güç bakımından tarihindeki en müthiş seviyeye ulaşırken, dil, edebiyat, kültür ve sanat alanlarında da gelişmesini sürdürmüştü. Bu yüzyılda, Osmanlı dünyanın cazibe merkeziydi ve dünya siyasi hayatında söz sahibi küresel bir aktör haline gelmişti. Bu devirde halkın kültür ve refah seviyesi alabildiğine yükselmişti.  Osmanlı’nın saltanat makamında İkinci Bayezid (1481-1512), Yavuz Sultan Selim (1512-1520), Kanûnî Sultan Süleyman (1520-1566), İkinci Selim (1566-1574), Üçüncü Murad (1574-1595) ve Üçüncü Mehmed (1595-1603) bulunmuştu.

Osmanlı artık doğal sınırlarına ulaşmışken hiç Amerika kıtasına yayılma politikası izlenmedi. Sebep olarak sömürgecilik anlayışının kabul edilmeyişi ve o zamanki gemilerin okyanuslara uygun olamaması gösteriliyor. Bir yanda bu medeniyet süre gelirken diğer yandan  Kristof Kolomb, aslında Osmanlı’nın bildiği ama üzerine düşmediği, Amerika kıtasını alenen keşfetti. Artık bu kıtanın varlığı, üzerinde yaşayanların durumu, yetişen bitkiler ve hayvanlar yani tüm bilgileri dünyaya yayılmaya başladı.

Asıl konumuz olan hindi burada karşımıza çıkıyor. Amerika kıtasında keşfedilen hayvanlardan biri olan hindi ilk defa görüldü ve tüm dünya tarafından benimsenecekti.

Vahşi hindi cinslerini ilk defa gören halk tabiki Kızıldereliler’di. Buna karşın kıtanın dışından gelip ilk defa gören halk ise Avrupa’dan göçen kabileler oldu. Hindiler 1519 yılında İspanyollar tarafından ilk defa Avrupa’ya getirildi. Ardından yayılmaya başladılar. Yıl 1541 olduğunda artık İngilizler de bu tuhaf hayvanı satın almaya başlamıştı. İşte Turkey kelimesinin ilk defa telaffuz edildiği anlardayız.

İngilizler’e bu hayvanı 2 bilinen türe benzetti. Biri o dönem Türk topraklarına dahil olan Batı Afrika’dan Portekizli tüccarların getirdikleri, şimdi adıyla Afrika hindisi diğeri ise yine Osmanlı toprakları üzerinden gelen hint tavuğu. Bu iki hayvana benzemesi ve Türkler’in yaşadığı topraklardan gelmiş olması sebebi ile hindiye Türk Kuşu ve Türk Horozu demeye başladılar. İngilizce’leri olan “Turkey Bird” ve “Turkey Cock” kelimeleri daha sonra yerini sadece Turkey’e bıraktı. 

  Yeni Evlenenler Bunları Yaparak Para Biriktirebilir

İngilizce’de Turkey kelimesi hindi için kullanıldıktan sonra 17.yy’da Amerika’ya göç eden İngilizler ile Amerikan İngilizcesi de bu kelimeyi ithal etmiş oldu. Sonraları türlerin birbirinden farkı iyice anlaşılmış olsa da Turkey kelimesi artık hindi anlamına geliyordu ve dilde yerini almıştı.

Bir hayvan türüne geldiği topraklardan ilham alarak isim verme adeti sadece İngilizler’e has değil. Hindiye Hindistan’dan geldiğini sandıkları için Frasızlar ise “dinde” diyor ve Fransızca’da “Inde” Hindistan demek. Bir gerçek daha şu ki Fransızlar’ın deyişinden ilham alan Türkler de Hindistan kelimesinden hindi kelimesini çıkardı.

Biraz da bu ünlü hayvanın özelliklerinden bahsedelim. Hindiler (Meleagridinae), tavuksular takımına ait olan sülüngiller familyası içerisinde bir alt familya oluştururlar. 2 çeşit Hindi türü vardır. Meleagris gallopavo, Doğu ve Güney Amerika kökenli bir tür olup, 1 m’ye kadar büyür. Diğer tür Meleagris ocellataise Meksika Yucatan’lı olup belirgin bir şekilde diğerinden daha küçüktür.

Bizim bildiğimiz yaygın erkek hindiler 130 santim boya ve 10 kilo ağırlığa ulaşabilir. Dişiler ise yarı ağırlıktadırlar. Vahşi hindiler 400 metre mesafeye uçabilirken evciller uçmaya meyilli değildirler. Yumurtlamaları tavuklara nazaran çok azdır. Bu sebeple yumurtalar yenilmektense tekrar üretimde kullanılırlar.

Yorum Yap

0 Yorum

İlk yorumu sen yap!

Sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yazın.

Yorum Ekle

Hemen bir yorum yap! E-mail adresi yazmak zorunlu değildir.
Ziyaretçiler 5651 Sayılı Kanunun 8. Maddesine ve TCK'nın 125. maddesine göre yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.