Unutkanlık Sebepleri Ve Çözümleri

unutkanlık sebepleri unutkanlığın çözümü

Unutkanlık nedir ? Unutkanlığın sebepleri nelerdir ? Unutkanlığı önlemek için neler yapılabilir ? Bu soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Unutkanlık yaş ve sağlık durumuna göre kendini daha erken belli edebilir. Buna karşın genç ve sağlıklı bireylerde zaman zaman daha unutkan hale gelebilmektedir. Bu unutkanlığın neden ortaya çıktığını hiç merak ettiniz mi ?

Eğer yaşlanmaya bağlı unutkanlık sorunu yaşıyorsanız mutlaka bir nörologa görünmelisiniz. Bunun dışında kalan durumlar genellikle konsantre eksikliğinden kaynaklanır. Günlük hayatınızda yaptığınız işlerde ve diğer insanlarla olan ilişkilerinizde yeterince dikkatli olmazsanız, daha sonra olayları hatırlamanız daha zor hale gelir.

Unutkanlıkla baş edebilmek için önce bazı basit şeyleri göz ününde bulundurmak gerekir.

Stresli bir hayat sürmek, gereksiz bilgilerle zihni sürekli meşgul etmek, konsantre olamamak, algının kolay dağılması, dikkat dağınıklığına sebep olan şeylerle birlikte yaşamak, günlük yaşamımızdaki olaylara önem verip vermemek unutkanlığı arttıran en büyük etkenlerdir.

Unutkanlığı önlemek için;

Öncelikle yukarıdaki olumsuz sebepleri hayatımızdan uzaklaştırmamız gerekir, eğer ki ağır bir depresyon içerisindeyseniz, borçlarınızdan dolayı strese giriyorsanız, eşiniz ile sürekli geçimsizlik yaşıyorsanız, çocuklarınız ile aranızda büyük sıkıntılar var ise veya iş yerinde mobbing gibi istenmeyen durumlarla karşılaşıyorsanız doğal olarak unutkan biri haline gelirseniz. Beyniniz sağlıklı bir kondisyonda çalışamadığından tabiki normal aktivitelerini de sağlık bir şekilde yerine getiremez.

Unutkanlığı azaltmak için hayatınızdaki bu tarz olumsuz koşullardan kaçınmaya, stresle baş etmeyi öğrenmeye ve insanlarla diyalog kurarak rahatlamaya başlamalısınız. Bunları yaptıktan sonra ilk yapmanız gereken şey spor. Spor yapmak hem mutluluk hormonu salgılayarak stresin etkilerini azaltmanızı sağlayacak hem de vücut sağlığınızı arttırarak sizi zinde tutacak.

Unutkanlık için gıda takviyeleri;

Bazı gıdaların gerçekten unutkanlığı azalttığı görülüyor. Bunu da tabiki konsantrasyonunuzu arttırarak sağlıyorlar. Örneğin balık yağı takviyeleri Omega 3 yönünden zengin olduğu için çok faydalı olacaktır. Ayrıca demir içeren süt,peynir türü gıdalar da konsantrasoyonu arttıran yiyecekler arasındadır. Bunların dışında B vitamini desteği almak ve daha düşük karbonhidratlı gıdalar tüketmek sizi daha iyi bir hale getirecektir.

Abone OL
Bildir
guest

0 Yorumlar
Inline Feedbacks
View all comments